Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler var mıdır?

Karbonhidrat, protein ya da yağ metabolizmayı hızlandırır diye bir şey yoktur

Vücut ilk önce karbonhidratı, sonra yağları, en son proteini yakar. O yüzden bazı yağ yakıcı diyetleri kullanmak için hastaya sırf protein verilir ki bu sağlıksız bir şeydir. Karbonhidrat, protein ya da yağ metabolizmayı hızlandırır diye bir şey yoktur.

3 ana – 3 ara öğün şeklinde beslenmek hem insanın şeker dengesini sağlar, hem metabolizmayı çalıştırır. Çünkü metabolizma bir şey gelmezse çalışmaz.

Örneğin sabah ve öğlen arası süt içip yanında bir tane meyve yediniz. Ağızdan enzimler, hormonlar onu hazmetmek için çalışmaya başlar. İnsanı bir makine gibi düşünün. Yedikçe metabolizma harekete geçer.

LİFLİ YİYECEKLER

Lif, sindirilmeyen karbonhidrattır. İnsan vücudunun büyük kısmı barsaktır. Barsak yayıldığı zaman 300 metrekarelik bir organdır. Barsakların içinde milluslar(?) vardır, onların içinde de yine mulluslar vardır.

Barsak defekasyonunu, kabızlığı engellemek bir insan için en sağlıklı şeylerden biridir. Metabolizmayla bağlantısı şöyledir. Lifli gıda, barsak çalışmasını sağlar.  Barsakta durduğu müddetçe ondan enerji sağlar.

Çok sık atarsa daha taze besin alabilir. Barsak daha sağlıklı olur. O yüzden her gün dışarı çıkmak, defekasyonu sağlamak çok önemlidir.

Ayrıca lifli gıda vücuttan kolesterol atımında da çok etkilidir. Metabolizmayı hızlandırmak açısından dersek barsaktan atımıyla ilgilidir. Ama metabolizmadan önce barsak defekasyonunu sağladığı için çok önemlidir.

Uzun saç kimlere yakışır?

Ses teli nodülü nasıl tedavi edilir?