8 Türk Ünlünün Gerçek Mesleği

ünlüler

Ozan Güven

Muhteşem Yüzyıl’ın Damat Rüstem Paşası Ozan Güven’in asıl mesleği ayakkabı tezgahtarlığıydı. Başta bir süre annesinin iç çamaşırı mağazasında tezgahtarlık yaptı. İşini çok iyi yaptığı için bir ayakkabı mağazasına transfer oldu. Ozan Güven 1997 yılında Çiçeği Büyütmek dizisiyle oyunculuğa başladı. Ama sonraki yıllarda eski mesleğini unutmadı ve bir ayakkabı mağazası açtı.

Cüneyt Arkın

Dünyayı Kurtaran Adam Cüneyt Arkın’ın gerçek mesleği doktorluk. 1961 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Mesleğini yapmaya başladıktan 2 yıl sonra bir derginin yarışmasında birinci olunca hayatı değişti. Kaderin cilvesi olsa gerek, yıldızı Gurbet Kuşları’nda filmiyle parladı ve bu filmde bir doktoru oynuyordu. Bir ilginç bilgi daha: Cüneyt Arkın’ın gerçek ismi Fahrettin Cüreklibatur’dur. Yani ilerleyen yıllarda sadece mesleğini değil, adını soyadını da değiştirdi.

Ferhat Göçer

Sırada bir başka doktor var. Ünlü şarkıcı Ferhat Göçer. O da Cüneyt Arkın gibi İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun. Hatta ünlü olduktan sonra da mesleğine devam etti. Ünlü değilken Şanlıurfa’da mecburi hizmetini tamamladı. Ünlü olduğu dönemde ise İstanbul’daki Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde çalışıyordu. Mesaisini aksatmadan sürdürdü. Ancak 21 yıllık bir genel cerrahken mesleğini bırakıp şarkıcılığı tercih etti.

Cem Yılmaz

Cem Yılmaz asıl mesleğinde de insanları güldürüyordu ama yazarak değil, çizerek. Mizah dergisi Leman’da “Çekirge” ismini verdiği bir köşesi vardı. “Korkunç Tilbe ve Soru Adamcıkları” adında popüler bir çizgi karakteri yarattı. 1995’in Kasım ayında Leman dergisine ait kafede gösteriye çıktı. Ve çıkış o çıkış. Bugün geldiği nokta ortada. Türkiye’nin en ünlü komedyeni oldu.

Hande Yener

2000 yılında “Yalanın Batsın” şarkısıyla şöhreti yakalayan Hande Yener’in asıl mesleği tezgahtarlıktı. Ünlülerin sık sık geldiği bir mağazada çalışıyordu. Sertab Erener, Nilüfer gibi isimlerden onu Sezen Aksu’yla tanıştırmalarını istedi. Ancak istekleri karşılıksız kaldı. Ta ki aynı ricayı Hülya Avşar’a yapıncaya kadar. Hülya Avşar ertesi sabah aradı ve “Sezen seni bekliyor” dedi. Bu telefon Hande Yener’in hayatını değiştirdi.

İbrahim Tatlıses

İbrahim Tatlıses’in hayatı tam bir başarı hikayesi. Urfa doğumlu sanatçının asıl mesleği inşaat demirciliğiydi. Çalışırken yanık sesiyle türküler söylüyordu. Adanalı bir sinemacı onu duydu ve elinden tuttu. “Ayağında Kundura” şarkısıyla kelimenin tam anlamıyla patladı ve şöhret basamaklarını beşer-onar tırmandı.

Serdar Ortaç

Dilimize dolanmış pek çok şarkının yaratıcısı olan Serdar Ortaç’ın asıl mesleği tornacılıktı. Haydarpaşa Endüstri Meslek Lisesi Torna-Tesviye bölümünden mezun oldu. Babasını isteğiyle tornacılığa başladı çünkü babasının mesleği de aynıydı. Bir radyoda program yapmaya başlaması hayatının akışını değiştirdi. Radyoda mırıldandığı şarkıyı duyan bir müzik yapımcısı Serdar Ortaç’a albüm teklifi götürdü. 1994 yılında çıkardığı Aşk İçin albümündeki Karabiberim şarkısı patlayınca şöhret kapıları ardına kadar açıldı.

Şener Şen

Türkiye’nin en iyi oyuncularından biri olan Şener Şen’in asıl mesleği öğretmenlikti. Babası ünlü karakter oyuncusu Ali Şen’di ve babasının yaşadığı zorluklardan ötürü sinemadan uzak durmak istiyordu. İdeallerinin peşine düşerek Muş ve Malazgirt’te 3 yıl öğretmenlik yaptı. İstanbul’a döndüğünde Sirkeci’de tezgah açıp işportacı oldu. Ancak zabıtalardan kaçmaktan bıkınca sinemaya yöneldi. Sinemamızın bu büyük oyuncusunu zabıtalara borçluyuz desek yalan olmaz herhalde.

İnsanları En Çok Öldüren 10 Hayvan

2014 Yılında Piyasaya Çıkan En iyi 10 Oyun