En Çok İzlenen 10 Hollywood Filmi

Hollywood, filmlerin başarısını seyirci sayısıyla değil, kazandığı parayla değerlendirdiği için yazımızda hasılat rakamları var. Sondan başa doğru ilerliyoruz.

Avatarjakeneytiri

En çok izlenen filmler listesinin onuncu sırasında “Kara Şövalye Yükseliyor” var. Filmin toplam geliri 1 milyar 84 milyon dolar. Batman serisinden olan film, 2012 yılında gösterime girmişti.

Dokuzuncu sırada bir James Bond filmi var: Skyfall. Dünya genelinde 1 milyar 108 milyon dolar toplayan filmin yapım yılı 2012. Skyfall’a dair bir ilginç not da, bazı bölümlerinin İstanbul’da geçiyor olması.

Listemizin sekizinci sırasındaki film Yüzüklerin Efendisi serisine ait: Kralın Dönüşü. Lord of the Rings serisinin sonuncusu olan bu film, 2003 yılında vizyona girmişti. Toplam hasılatı, 1 milyar 119 milyon dolar.

Gişe rekortmeni Hollywood filmleri listesinin yedinci sırasında Transformers serisinden bir film var: Ayın Karanlık Yüzü. 2011 yapımı olan filmin toplam kazancı 1 milyar 123 milyon dolar.

Geldik listemizin altıncı sırasına. Yine bir seri film: Iron Man 3. Demir Adamın bu filmi 2013 yılında gösterime girdi ve toplamda 1 milyar 215 milyon dolar gelir elde etti.

Sıradaki film bir animasyon: Frozen, yani Karlar Ülkesi. 2013’de vizyona giren bu Walt Disney filmi, 1 milyar 245 milyon dolar para topladı.

Gişe rekortmeni sıralamasındaki dördüncü film Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 2. Yuvarlak gözlüklü kahramanımızın sekizinci ve son filmi 2011’de gösterime girdi ve yapımcılarına 1 milyar 341 milyon dolar kazandırdı.

Geldik listemizdeki en çok para kazanan ilk 3 filmine.

Üçüncü sırada bir başka süper kahraman filmi var: Yenilmezler. Hulk, Kaptan Amerika, Iron Man ve Thor’un bir arada olduğu film 2012 yılında vizyona girdi ve 1 milyar 518 milyon dolar gişe başarısı elde etti.

En çok para kazanan filmler listesinin ikinci sırasında 1997 yapımı bir film var: Titanik. Tarihin en ünlü gemi kazasını anlatan film, yapımcı şirkete 2 milyar 186 milyon dolar kazandırdı.

Ve listemizin birinci sırasına geldik. Uzak bir gezegende geçen Avatar isimli film 2009 yılında gösterime girmişti. Mavi renkli kahramanları izlemek için sinemaya gidenler, toplamda 2 milyar 782 milyon dolar ödediler. Büyük para ama Avatar son kuruşuna kadar hak ediyor bence.

Türkiye Süper Lig tarihinden ilginç istatistikler

Türkiye’nin En Zengin 10 Kişisi