Yeşil Dev Hulk İle İlgili Az Bilinen Gerçekler

Bu yazıda Marvel’ın en çok bilinen ve sevilen karakterlerinden biri olan Yeşil Dev Hulk ile ilgili enteresan bilgileri derledik.

Hulk

Hulk’ın ilk sayısı 1962’nin Mayıs ayında çıktı. Ancak 6 sayı yayınlandıktan sonra devam ettirilmemesine karar verildi. Neyseki okurlardan gelen tepki üzerine bu karardan vazgeçildi.

Bruce Banner, bilim adamı olarak askeri amaçlı bir nükleer bomba yapmak için çalışıyordu. Bir kaza sonucunda yüksek derecede radyasyona maruz kaldı ve yeşil dev Hulk’a dönüştü.

Hulk’ın gücü öfke üzerine kurulu. Dolayısıyla, baş edemediği bir düşmanla kavga ederken onu yenmek için daha fazla sinirlenmesi yeterli oluyor.

BAŞTA GRİYDİ

İlk iki sayıda ise güneş battığında Bruce Banner kendiliğinden yeşil canavara dönüşüyordu. Güneşin batması ile doğması arasında Hulk olarak kalıyordu.

Hulk’ın rengi başta griydi. Ama o dönemin baskı imkanlarında grinin tonunu her sayı aynı yapmak sorun çıkaracaktı. Bunun üzerine, yeşil rengi tutturmak daha kolay olduğu için Hulk’ın rengi yeşil oldu.

Hulk için Yeşil Dev diyoruz ama aslında boyu iki buçuk metre civarında. Biliyorsunuz, şu an dünyanın en uzun insanı olan Mardinli Sultan Kösen’in boyu da bu kadar. Fakat Hulk, kilo konusunda Sultan’ı epey geride bırakıyor. Yeşil Devimizin kilosu 1 tona yakın.

Hulk’ın insan hali olan Bruce Banner, bugüne kadar 4 kez evlendi. Bu evliliklerden 4 çocuğu oldu.

SİRKTE ÇALIŞIYORDU

Hulk, Avengers takımının kurucu üyelerinden biri olmasına rağmen sadece bir sayıda göründü. Sonrasında takıma 50 yıl sonra dahil edildi.

Avengers’ın ilk sayısında Hulk sirkte çalışıyordu. İnsanlar onun süper kahraman olduğunu anlamasın diye robot gibi davranıyordu ve filleri, atları havaya atıp tutuyordu.

Hulk ileriye doğru zıpladığında 5 kilometre yol alır. Yukarı sıçradığında ise dünyanın yörüngesine ulaşabilir.

Bir keresinde Bruce Banner kuzenine kan vermek zorunda kaldı. Sonrasında kuzeni Kadın Hulk’a dönüştü.

Hulk vs Superman

Çok sevilen bir karakter olmasına rağmen Hulk’ın tek başına başrol oynadığı sadece 2 film var. İlki 2003 yılında vizyona çıktı ve hiç beğenilmedi. İkincisi ise 2008 yılında çekildi ve ilkine göre çok daha olumlu eleştiriler aldı.

Hulk, televizyon dizisi olarak 1978 ile 1982 yılları arasında yayınlandı. 5 sezon devam eden dizi 82’inci bölümde sona erdi.

Arnold Schwarzenegger henüz şöhret olmadığı yıllarda Hulk’ın televizyon versiyonu için deneme çekimlerine katılmış. Ancak boyu kısa diye Hulk rolüne seçilmemiş.

Şahan Gökbakar Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

İstanbul Boğazı’ndaki En Pahalı 10 Yalı