Sagrada Familia Kilisesi’nin özellikleri nelerdir?

İspanya’nın Barcelona şehrindeki Sagrada Familia Kilisesi sadece ülkenin değil, dünyanın en ihtişamlı yapılarından biridir.

İspanyolca ismiyle; Basílica y Templo Expiatorio de la Sagrada Familia.

Mimarlığını Antoni Gaudi’nin yaptığı Sagrada Familia Kilisesi, Barselona’ya her gelişte uğramaya değer bir yapıdır. Ulaşımı kolaydır. Metro sizi hemen önünde bırakır.

Sagrada Familia’nın anlamı “Kutsal Aile”dir. Ünlü kilise şehrin simgesi haline gelmiştir. Katalan ihtişamını yansıtır.

Sagrada Familia Kilisesi'nin girişi.

GAUDİ’NİN ÖLÜMÜ

Binanın yapımına 1882 yılında başlanmıştır. 2 yılın ardından projenin başına ünlü mimar Antoni Gaudi geçince yapı tamamıyla değişmiştir.

Gaudi 1926 yılında büyük bir talihsizlik sonucu bir tramvayın altında kalıp hayatını kaybedince inşaata onun planları doğrultusunda devam edilmiştir. Ancak Gaudi’nin planları İspanyol İç Savaşı’nda zarar görmüştür.

Sagrada Familia Barselona'nın simgelerinden biridir.

KİLİSENİN MİMARİSİ

Kilisenin büyüklüğü dahi başlı başına şaşırtıcıdır. Gaudi’nin planına göre bina 10 bin kişiliktir. Oyma kulesi, anıtsal bronz kapı ve cepheler yenilikçi bir ustalığın örneğidir.

Gaudi binanın yapımında çok sayıda insan ve hayvan figürü kullanmıştır. Örneğin, iç kilisenin çatısındaki taştan yapraklar, şehirdeki çınarlardan ilham alınarak yapılmıştır. İnşası halen devam eden kiliseyi ziyaret ettiğinizde heykeltraşları ve çalışanları iş başında izleme şansını yakalayabilirsiniz.

Los Angeles’ta çocuklar için hangi etkinlikler var?

İstanbul’da görülmesi gereken 10 yer neresidir?