Dünyanın En Küçük 10 Ülkesi Hangileri?

Dünya üstünde şu an 196 ülke var. Peki dünyabunların en küçükleri hangileri? Bu yazıda dünyanın en küçük 10 ülkesini öğreneceğiz.

Maldivler

Listemizin onuncu sırasındaki ülke, Maldivler. Yüzölçümü 298 kilometrekare. Yani İstanbul’un Çatalca ilçesinden daha küçük. Hint Okyanusu’ndaki yüzlerce adadan oluşan ülkenin resmi dini İslamiyet.

Seyşeller

En küçük ülkeler listesinin dokuzuncu sırasında Seyşeller var. Yüzölçümü 277 kilometrekare. Bu haliyle İstanbul’un Silivri ilçesinden daha küçük. Uzun yıllar İngiltere’nin sömürgesi olan ülke, 1976’da bağımsızlığını kazandı.

Saint Kitts ve Nevis

Sıradaki ülkeyi duyduğunuzu sanmıyorum: Saint Kitts ve Nevis. 1983 yılından bu yana bağımsız. Karayipler’deki iki adadan oluşan ülkenin yüzölçümü 269 kilometrekare. İstanbul’un Arnavutköy ilçesinden daha küçük.

Marşal Adaları

Listemizin yedinci sırasında 181 kilometrekare büyüklüğünde bir ülke var: Marşal Adaları. İstanbul’un Eyüp ilçesinden daha küçük. Pasifik Okyanusu’ndaki adalardan oluşan ülkenin nüfusu sadece 68 bin.

Lihtenştayn

Altıncı sıradaki ülkemiz, Lihtenştayn. İsviçre ile Avusturya arasındaki ülkenin yüzölçümü 160 kilometrekare. Türk milli takımı Lihtenştayn ile iki kez karşı karşıya geldi. İlkini 5-0, ikincisini 3-0 kazandık.

San Marino

Dünyanın en küçük beşinci ülkesi yine Avrupa’dan: San Marino. 62 kilometrekare yüzölçümü olan ülke, İtalya’nın kuzeyinde. Dördüncü yüzyılda kurulduğu için Avrupa’nın en eski ülkesi olarak kabul ediliyor.

Tuvalu

Listemizin dördüncü sırasında, Tuvalu var. Yüzölçümü sadece 23 kilometrekare. Pasifik Okyanusu’ndaki adalar topluluğundan oluşuyor. 10 bin nüfusa sahip olan ülke 1978’den bu yana bağımsız.

Nauru

Üçüncü sıradaki ülke, Pasifik Okyanusu’ndaki küçük bir ada: Nauru. Yüzölçümü 20 kilometrekare. 9 bin nüfusa sahip olan ülke, ondokuzuncu yüzyılda Almanya’nın sömürgesiydi. 1968’de Birleşmiş Milletler’in onayıyla bağımsız bir ülke haline geldi.

Monaco

Dünyanın en küçük ikinci ülkesindeyiz. Fransa’ya komşu olan, Monaco. Yüzölçümü sadece ve sadece 1 nokta 8 kilometrekare. Nüfusu 36 bin kişi. Ülke, Monte Carlo’daki kumarhaneleriyle ve prensesleriyle ünlü.

Vatikan

İşte geldik dünyanın en küçük ülkesine: Hıristiyan dünyasının dini lideri Papa’ya ev sahipliği yapan, Vatikan. Yüzölçümü 1 kilometrekareden bile küçük: 517 metrekare. Gerçekte Roma’da bir semt olan ülkenin nüfusu yalnızca 770 kişi. Tabii çoğu da din görevlilerinden oluşuyor.

İnternetin meşhur ettiği 10 fenomen kedi

Google Hakkında 16 Gerçek