Dünyanın En Pahalı 10 Şehri

Yurtdışına tatile mi gideceksiniz? Aman dikkat. Bazı şehirler bizim için gerçekten çok pahalı. Google’a “dünyanın en pahalı şehirleri” yazınca birçok liste geliyor. Ben size en güvenilir olanlarından birini seçtim. Bu sıralamayı ünlü Economist dergisi hazırlamış. Toplu taşıma ücretleri, kiralar, sinema bileti, bir kilo elmanın fiyatı gibi pek çok rakamı karşılaştırmışlar.

para

Listemizin onuncu sırasında Danimarka’nın başkenti Kopenhag var. Bu şehirde bir kahve içmek için 22 lira, iki kişi sinemaya gittiğinizde ise 75 lira ödüyorsunuz.

Dokuzuncu sıradaki şehir Venezüella’nın başkenti Karakas. Bu kentte bir kilo domates tam 22 lira. Bizde kaç para olduğunu bilmiyorsanız söyleyeyim. Sadece 2 buçuk lira.

Sekizinci sırada Avustralya’nın Melborn şehri var. İstanbul ile kıyasladığında ortlamada yüzde 56 daha pahalı. Bizde sinema bileti yaklaşık 15 lirayken bu kentte ise 2 katından fazla: 35 lira.

Dünyanın en pahalı şehirleri listesinin yedinci sırasında İsviçre’nin Cenevre şehri var. Fiyatlar dudaklarımızı uçuklatacak kadar yüksek. Bizde Big Mac menü 15 lira, Cenevre’de ise 32 lira.

Listemizin altıncı sırasında Japonya’nın başkenti Tokyo var. Özellikle ev fiyatları inanılmaz yüksek. Şehir merkezinde bir oda, bir salon evlerin fiyatı ne kadar biliyor musunuz? Ortalama 4 milyon lira.

Dünyanın en pahalı beşinci şehri, Avustralya’nın en kalabalık kenti olan Sidney.  İstanbul’la karşılaştırdığımızda yüzde 72 daha pahalı. Bizde bir paket sigara ortalama 10 lirayken Sidney’de ise 38 lira.

Listemizin dördüncü sırasında İsviçre’nin Zürih kenti var. İstanbul’dan yüzde 114 daha pahalı. Bizde domatesin fiyatı ortalama 3 lira. Zürih’te ise 10 lira.

Geldik dünyanın en pahalı 3 şehrine.

Üçüncü sıradaki şehir Norveç’in başkenti Oslo. Bizim marketlerde bir piliç 7 lira civarındayken, aynı pilice Oslo’da ödeyeceğiniz rakam yaklaşık 20 lira.

Dünyanın en pahalı ikinci şehri ünvanını Fransa’nın Paris şehri taşıyor. İstanbul’da ortalama bir semte 1500-2000 lira kira ödüyorken, aynı evin Paris’teki kirası en az 7500 lira.

Ve geldik dünyanın en pahalı şehrine… Bir uzakdoğu kenti: Singapur. Kimi ürünlerde İstanbul’dan yüzde 180 daha pahalı bir şehir. Neyseki epey uzakta. Çok sık gitmeyiz herhalde.

Türkiye Futbolundan 20 İlginç Bilgi

Biberin acısı en kolay nasıl geçer?