Ölmeden Önce Görmeniz Gereken 11 Yer

Bu yazıda dünyanın en güzel doğa harikası lokasyonlarını derledik. Bir gün bunlardan birine giderseniz lütfen bizi hatırlayın.

Burası Aşk Tüneli. Ukrayna’nın Klevan şehrinde bir yer. 3 kilometre boyunca böyle gidiyor. Aslında tren yolu. Zamanla aşıkların el ele yürüdükleri romantik bir yürüyüş yolu haline gelmiş.

aşk tüneli

Bu görüntü Photoshop değil. Burası, dünyanın en büyük kurumuş tuz gölü olan, “Salar de Uyuni”. Bolivya’nın güneybatısında, adeta tuzdan yapılmış bir çöl. Buraya, dünyanın en büyük aynası da deniyor.

tuz gölü

Alaska’dayız. İşte ünlü Mendenhall Buz Mağaraları. Gitmesi maalesef çok zahmetli çünkü ulaşım sadece kanoyla yapılıyor, sonra da buzullara tırmanıyorsunuz. Mağaralar maalesef küresel ısınmadan ötürü her geçen gün eriyor.

3*2

Burası Çin’deki Kızıl Sahil. Kırmızılığın sebebi, bir tür deniz otu olan ‘suaeda’. Bu  bitki, Nisan, Mayıs gibi yeşeriyor, sonbaharda da kırmızı halini alıyor. Bölge aynı zamanda dünyanın en büyük bataklığının hemen yanında.4

Bunlar Hollanda’daki lale tarlalarının havadan görünüşü. Rengerenk laleler yan yana geldiğinde muhteşem bir görüntü oluşturuyor. Bu arada, Hollanda’ya ilk lale tohumlarının 1550’li yıllarda Osmanlı’dan gittiğini de söyleyelim.

5

Burası da, bir başka çiçek cenneti olan, “Hitachi Deniz Kenarı Parkı”. Bulunduğu yer, Japonya’nın Hitachinaka şehri. Park en çok “mavi gözlü bebek” denen çiçeklerle ünlü. Hitachi’de bu çiçeklerden dört buçuk milyon adet var.

6*2

Buna “cehenneme açılan kapı” deniyor. Türkmenistan’ın Ahal bölgesinde, yetmiş metre çapında bir krater. Aslında bu bir doğal gaz kaynağı. Gaz yandığı için böyle bir görüntü oluşuyor.

7

Meksida’daki Naica madenindeyiz. Burası bir selenit madeni. Şeffaf alçıtaşı da deniyor. Görüntüyü oluşturan selenit kristalleri ama bu madende daha çok çinko ve gümüş çıkarılıyor.

8

Burası Yeni Zelanda’nın en güney ucu. Bölgedeki ağaçlar, Antartika’dan gelen soğuk ve sert rüzgarlara karşı koyamadığı için eğilmek zorunda kalmışlar. Yol olmadığı için bu manzaraya ulaşmak için 20 dakika yürümek zorundasınız.

9

Bunlar Çin’deki Tianzi Dağları. Anlamı, ‘cennetin oğlu’ demek. 67 kilometrekarelik alan adeta Avatar filminin çekildiği yere benziyor. Teleferiğe binerek bu manzaranın keyfini çıkarabiliyorsunuz.

10*2

Amerika’da, Arizona’daki Antilop Kanyonu’ndayız.  Burası Kızılderiliere ait bölgenin bir parçası. Dünyanın en fotojenik yerlerinden biri olduğu için haliyle kanyona düzenlenen turların en büyük müşterisi de fotoğraf meraklıları.

Antelope Canyon

itiraf.com’dan 13 Komik Çocukluk Salaklığı

Arkadaşlarınızla Paylaşmamanız Gereken 5 Makyaj Malzemesi