Amman’da havalimanından şehir merkezine nasıl gidilir?

Kraliçe Alia Havalimanı’ndan şehir merkezine nasıl ulaşılır? Ne tür ulaşım seçenekleri mevcut?

amman-genel

Amman’a (ve Ürdün’e) gidenlerin çoğu Kraliçe Alia Havalimanı’na iner.

Amman’ın doğu kısmında olan, tren istasyonuna birkaç kilometre mesafedeki Marka Havalimanı ise çoğunlukla bölgesel uçuşlar veya kiralık uçaklar için kullanılır.

Kraliçe Alia Havalimanı’ndan Amman’a gitmek için en uygun ulaşım şekli ya taksi tutmak ya da havalimanı ekspres otobüsleri kullanmak.

TAKSİYLE ULAŞIM

Havalimanından Amman’a taksiyle gitmek 20 Ürdün Dinarı (yaklaşık 30 Dolar) civarında tutar. Taksiye havalimanı taksi durağından binerseniz bu fiyat tarife gereği değişmez.

Ancak dikkat edin; sadece havalimanından şehre kadar olan fiyat sabittir. Şehirden havalimanına dönüş için yeniden taksiye bindiğinizde şoför bu kez size kabarık bir fatura çıkarabilir.

Şehirden havalimanına 20 Dinar’a ulaşım aracı bulmak hiç zor değil. Şoför bundan farklı bir rakam isterse net bir şekilde kabul etmediğinizi söyleyin.

OTOBÜSLE ULAŞIM

Havalimanı ekspres otobüsleri, 02:00, 04:00 ve 06:00 dışında her saat başı kalkıyor. Bu yolculuğun fiyatı ise sadece 3 Dinar.

Otobüse terminal 2’nin dışındaki otobüs durağından binebilirsiniz. Bu yöntemle şehre ulaşmak 45 dakika-1 saat arasında sürüyor.

Son durak olan Tabarbour otobüs durağından otelinize kadar taksiye binmek durumunda kalabilirsiniz. Turistleri kazıklayan taksi şoförlerine dikkat etmenizde fayda var.

İlgili soru: Amman’da turist kadınlar nasıl giyinmeli?

Amman’da turist kadınlar nasıl giyinmeli?

Beyin kanaması belirtileri nelerdir?