Antik şehir Petra nasıl bir yerdir?

Petra, Dünya’nın yeni 7 harikası arasında sayılan bir antik şehir. 1812 yılında ortaya çıkarılan kalıntılar bugün Ürdün sınırlarında yer alıyor.

Ürdün sınırlarının içerisindedir.

Petra, milattan önce 6. yüzyılda yaşayan Nebatiler’in ülkesi Nebati Krallığı’nın muhteşem başkentiydi. Antik kent bugün Ürdün sınırları içerisindedir. Krallık milattan sonra 106 yılında Roma İmparatorluğu’na katıldı. Romalılar’la beraber büyümeye ve yayılmaya devam etti.

Depremden ötürü popülerliğini yitirdi.

petra2

Petra önemli bir ticaret merkezi haline gelmişti. Ancak milattan sonra 663 yılında meydana gelen büyük bir deprem şehrin önemli bölümünü yerle bir etti. Daha da önemlisi bu felaket, çölün ortasında kurulmuş bir şehir için hayati önem taşıyan su işletme düzeneklerini yok etti. Bunun sonucunda da Petra, bölgedeki önemini büyük ölçüde yitirdi. Selahaddin Eyyübi 1189 yılında Ortadoğu’yu fethedince de Petra halkı şehirlerini terk etti.

1812 yılında keşfedildi.

petra-gun

1812’de İsviçreli kaşif Johann Ludwig Burckhardt, Arap kılığında Bedevilerin yaşadığı şehre sızdı ve tüm dünyadan gizlenen kalıntıları ortaya çıkardı. Burchkardt’ın geziyle ilgili yazıları, Batılı gezgin ve tarihçilere bu antik kenti daha yakından tanımak için ilham kaynağı oldu. Bunlardan biri olan İskoçyalı sanatçı David Roberts, 1839’da şehrin detaylı çizimlerini yaptı.

Indiana Jones filmi çekildi.

petra4

Kentin ilk kazıları eski Ürdün’ün kurulmasından sonra, 1929 yılında yapıldı. Ardından da Petra, Ürdün’ün dünyaca ünlü turistik kıymeti haline geldi. Popüler olmasında bir sebep de Steven Spielberg’in 1989’da, Petra’da çektiği Indiana Jones: Son Macera filmidir.

Dünyanın yeni harikaları arasına girdi.

petra5

Petra, muhteşem bir mühendislik ürünü olmasından ve günümüze kadar mükemmel bir şekilde muhafaza edilmesinden dolayı 2007’nin Haziran ayında Dünyanın Yeni 7 Harikası‘ndan biri seçildi.

Indiana Jones’un Petra’da geçen sahnelelerini izleyin:

 

Danimarka’nın nasıl bir iklimi var?

Antik şehir Petrayı nasıl gezebilirsiniz?