Antik şehir Petrayı nasıl gezebilirsiniz?

Dünya’nın yeni 7 harikasından biri olarak kabul edilen antik şehir Petra’nın kalıntıları geniş bir alana yayılmış durumda. Yürüyerek gezmek yorucu olacağından diğer seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.

Giriş ücreti farklılık gösteriyor.

pet

Eğer Mısır ve İsrail’den günübirlik Petra için geldiyseniz ve gece Ürdün’de kalmayacaksanız, bu durumda Petra’yı 90 Dinar (127 Dolar) ödeyerek gezebiliyorsunuz. Bunun dışında kalanlar için ise giriş ücreti 1 günlük 50 Ürdün Dinarı (70 Dolar), 2 günlük 55 Dinar, 3 günlük 60 Dinar.

Deve, at veya eşekle de gezebilirsiniz.

pet2

Petra dahilinde yürüme dışında izin verilen ulaşım şekilleri deveye, eşeğe veya ata binmek. Petra’ya Siq adı verilen ana girişten giriliyor. 900 metre kadar yokuş aşağı yol var. Buraya kadar atlarla veya faytonla gelebiliyorsunuz. Ancak at kiralayan kişilerle anlaşırken dikkatli olun. Çünkü başta ata binmenin bedava olduğunu söylüyorlar. Bindikten sonra ise “bahşiş” adı altında kişi başı 18 Dinar (25 Dolar) istiyorlar.

Petra’ya gidiş 4 kısma ayrılmış.

pet3

Girişten Siq’e kadar atla, girişten Hazine’ye kadar faytonla, Hazine’den Manastır’ın merdivenlerine kadar eşek veya deveyle, Manastır’ın 800 merdiveninde ise sadece eşekle ulaşım sağlanıyor. Son parkurda deveye de binebilirsiniz ve bu çok da keyifli bir deneyim. Fakat örneğin Yüksek Yer ve Manastır gibi zorlu tırmanışlar için eşek tercih edilmesi daha yerinde olur.

En iyi seçenek yürümek.

Petra Tourists

Yürümekten yana sıkıntınız yoksa ve hava da güzelse, yürümek de güzel bir seçenek. Ancak Manastır’ın vadisine tırmanmak için saat 15:00’ten sonrayı tercih edin. Böylece gölgeler altında bir yürüyüş yaparsınız.

Antik şehir Petra nasıl bir yerdir?

Hamilelikte mide bulantısı neden olur?