Bilek Güreşinde Başarılı Olmanın 8 Altın Kuralı

bilek güreşi

Bilek güreşinde başarının sadece güçle ilişkili olduğu düşünülür. Fakat aslında teknik de bir o kadar önemlidir. Bu yazıda bilek güreşinde kazanmanın ipuçları veriyoruz.

KASLARINIZI GÜÇLENDİRİN

Bilek güreşinde başarılı olmak için kol kaslarını güçlendirmeniz şart. Profesyonel bilek güreşçisi olmadığınıza göre hiçbir alet kullanmadan, sadece düzenli şınav çekmek bile yeterli olacaktır.

BİLEĞİNİZİ DÜZ TUTUN

Bilek güreşinde en temel kural bileği bükmemek. Kol gücünüzü doğru bir şekilde aktarabilmek için bileğinizi her zaman düz pozisyonda tutun. Asıl güç bileğinizden değil, kolunuzdan gelmeli.

AYAĞINIZDAN GÜÇ ALIN

Sağ elinizi kullanıyorsunuz sağ ayağınızı öne atın. Solaksanız da sol ayağınızı. Ayağınızı öne atarak ondan güç alacaksınız. Ağırlık merkezi oluşturmak için bu çok önemli.

MASAYA DOĞRU YAKLAŞIN

Mümkün olduğunca masaya yakın durun. Sağ ayağınızı öne atınca karnınızın sağ tarafı masaya yakın olur. Böylece kolunuzun üst kısmıyla vücudunuz daha yakın duracaktır. Bu duruş gücünüzü aktarırken çok işinize yarayacak.

DOĞRU KAVRAYIN

Duruşunuzu kazanmaya en uygun şekilde ayarladınız. Artık sıra ellerde. Rakibinizin avucunu doğru kavrayın. Baş parmağınız düz olmamalı. Parmağınızı kıvırarak rakibin baş parmağının üst tarafını iyice kavrayın.

BİLEĞİNİZİN AÇISINI AYARLAYIN

Bileğinizin açısı son derece önemli. İnsanlar genelde 45 derece tutmaya eğilimlidir. Siz bu açıyı 90 dereceye doğru yükseltmeye çalışın. Tam 90 derece olamaz ama en azından 60-70 derece olsun.

KÖŞEYE YATIRIN

Hamle yapma zamanı geldi. Hedefiniz rakibin elini yan tarafa değil, köşeye doğru yatırmak olmalı. Böylece rakibinizin kolunu açarak onun ağırlık merkezini bozmuş olursunuz.

BİLEĞİNİZİ KIVIRIN

Kolunuzdan güç alarak hamlenizi yapın. Bu sırada bileğinizi kıvırarak rakibin elini köşeye doğru yatırmaya çalışın. Eğer rakip sizden güçlüyse eliyle uğraşmak yerine kolunu yatırmayı tercih edebilirsiniz. Bunun için elinizi onun bileğine doğru bastırın. Ancak bu teknikte kavrama yeriniz üstte değil, altta, bileğe yakın olmalı.

Öğrenmeniz Gereken 21 İlginç Bilgi

Suda çok kaldığımızda ellerimiz neden buruşur?