Drogba nasıl futbolcu oldu?

Galatasaray kulübünde oynadığı dönemde kalbimizi kazanan Didier Drogba’nın futbol serüveni nasıl başladı?

Didier Drogba, 11 Mart 1978’te, Fildişi Sahili’nin Abidjan şehrinde doğdu.

7 çocuklu ailenin en büyüğüydü. Profesyonel futbolcu olan amcası Michel Goba ile yaşaması için, henüz 5 yaşındayken ailesi tarafından Fransa’ya gönderildi. Ancak 3 yıl sonra ülkesini ve ailesini çok özlediği için Abidjan’a geri döndü.

TİTO LAKABI

Drogba‘ya annesi, Yugoslavya’nın başkanı Josip Broz Tito’ya olan hayranlığı nedeniyle “Tito” lakabını takmıştı. Arkadaşları da benimseyince çocukluğu “Tito” diye seslenilerek geçti.

Abidjan sokaklarında her gün futbol oynayan Drogba, ülkedeki ekonomik koşulların daha da kötüleşmesi nedeniyle anne ve babası işlerini kaybedince, amcasıyla yaşaması için 1989’da yeniden Fransa’ya gönderildi.

1991 yılında ailesi de Fransa’ya taşındı. Önce Vannes’a, ardından Paris’in kenar mahallelerinden Antony’ye yerleştiler. Drogba da ailesi ve kardeşleriyle birlikte yaşamak için onlara katıldı.

KULÜP KARİYERİ

Yeni mahallesinde bir kulübün altyapısına girince futbolu daha sık oynamaya başladı. Kariyerine yarı profesyonel bir kulüp olan Levallois’ya katılarak adım attı.

Çalışkanlığı ve golcü kimliğiyle kısa sürede genç takım antrenörünü etkiledi.

Drogba’nın gösterdiği iyi performans 1997’de A takımına çıkmasını sağladı. Ancak daha ilk maçında gol atmasına rağmen A takım antrenörü Jacques Loncar’a kendini beğendiremedi.

Nihayet bir sonraki sezon Le Mans takımına transfer oldu ve burada başarılarla dolu profesyonel futbol yaşamına başladı.

İlginizi çekebilir: Drogba’nın nasıl bir özel hayatı var?

Domates nasıl yetiştirilir?

Süveyş Kanalı nedir?