Telefonla İlgili 18 İlginç Bilgi

telefonTelefon aracılığıyla iletilen ilk cümle şuydu: “Bay Watson, buraya gelin. Sizi görmek istiyorum.”

Söyleyen tabii ki telefonun mucidi olan Alexander Graham Bell. “Bay Watson” dediği ise asistanı Thomas Watson. Tarih, 10 Mart 1876.

Telefonu açtığımızda neden alo diyoruz? İnternette dolaşan bir hikayeye göre, Alexander Graham Bell’in “Allessandra Lolita Oswaldo” adında bir sevgilisi vardı. Alo da, işte bu kadının baş harflerinden geliyor.

İnanmayın arkadaşlar. Graham Bell evliydi ve karısının adı Mabel Gardiner Hubbard idi.

AHEY’İ ÖNERDİ

Graham Bell’in önerdiği telefon açılış kelimesi, gemilerde kullanılan Ahey’di. Ama o tutmadı.

Yakından tanıdığımız bir diğer mucit, Thomas Edison, başka bir kelime önerdi: “Hello”, yani merhaba. Herkes kısa sürede bunu benimsedi.

Peki biz neden alo diyoruz? Çünkü İngilizce konuşulan ülkelerde telefonu “hello” diyerek açıyorlar. Biz de muhtemelen bunu taklit etmişiz. “Hello” olmuş “Alo”.

Dünyanın pek çok yerinde telefonun açılış cümlesi Hello’nun türevleridir. İtalyanlar ise “Pronto” der. Bu da “hazır” demek.

Telefonda neden böyle dediklerini İtalyanlar da bilmiyor. Bir şekilde alışkanlık olmuş işte.

16 KAT FAZLA BAKTERİ

İlk cep telefonuyla aramayı 1973 yılında Motorola’da çalışan bir mucit yaptı: Martin Cooper. Her ne kadar cep telefonunu bulan kişi olmasa da, katkılarından ötürü “cep telefonunun babası” kabul ediliyor.

1983 yılında Amerika’da piyasaya çıkan cep telefonlarının fiyatı 4000 dolardı. Yani yaklaşık 10 bin Türk lirası.

IBM firması 1993 yılında ilk dokunmatik ekranlı telefonu üretti. Hatta içinde email programı bile vardı.

İlk fotoğraf makinalı cep telefonu Japon “Sharp” firması tarafından üretildi. J-SH04 adındaki model 1 Kasım 2000’de piyasaya çıktı.

Şu an cebinizde olan akıllı telefon, aya insanları ilk kez götüren Apollo 11’in bilgisayarından daha iyi bir bilgisayar.

Cep telefonunun tuşlarında, umumi tuvaletten 18 kat daha fazla bakteri olduğu tespit edilmiş. Bu da demek oluyor ki, ellerimizi daha sık yıkamak gerekiyor.

KRAL ANDROID

Akıllı telefonların arkasında 250 bin farklı kişiye veya kuruma ait patent var. Herbiri için ayrı ücret ödenmiş yahut ödeniyor.

Meksika’daki uyuşturucu örgütleri, telefon teknisyenlerini kaçırıp kendi aralarında konuşacakları, yani o örgüte özel cep telefonu ağları yaptırıyorlar

Uçakta cep telefonu kullanmanın aslında uçuşa bir zararı yok. Ancak yüksekte ve hareket halinde olduğumuz için telefonun gönderdiği sinyaller pek çok baz istasyonunu meşgul ediyor. Bu nedenle diğer aramalar bloke olabileceği için uçaklarda telefonla konuşmaya izin verilmiyor.

2011 yılında Norveç’te bir çocuk, etrafını saran kurtları, telefonundan çaldığı Megadeth şarkısı ile kaçırdı. Bilmeyenler için, bu bir heavy metal grubu.

Dünyadaki toplam cep telefonu sayısı 4,5 milyar. Bunların 1 milyar 750 milyonu akıllı telefon.

iPhone satışları olağanüstü seviyelerde olsa da aslında dünyadaki telefonların yüzde seksensekizi iphone değil. Yani asıl kral olan Android.

Araştırmalara göre, ilk telefon edinme yaşı ortalama 11.

Facebook Hakkında 16 İlginç Bilgi

Hapşırma ile İlgili 12 İlginç Bilgi