Whatsapp Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bu yazıda çoğumuzun gün içinde defalarca kez kullandığı whatsapp’la ilgili bilmeniz gerekenleri derledik.

Whatsapp, 2009 yılında iki Amerikalı tarafından kuruldu. İkisi de daha önce Yahoo’da çalışıyordu.

whatsapp

Whatsapp ismi İngilizce “naber” anlamına gelen “what’s up”tan hareketle uyduruldu. Sondaki “up”ı değiştirip “app” yapmışlar. “App”,  İngilizce’de “uygulama” demek olan “application”ın kısaltması.

Whatsapp’in kurucuları olan Brian Acton and Jan Koum, Yahoo’dan ayrıldıktan sonra Facebook ve Twitter’a iş başvurusunda bulunmuş. Ancak iki siteden de red cevabı almışlar.

Whatsapp inanılmaz bir hızla büyüdü. Bunun sonucunda da, 2011 yılında 8 milyon dolar yatırım almayı başardılar.

Whatsapp’i 2014 yılında Facebook tam 19 milyar dolar ödeyerek satın aldı. Microsoft’un koskoca Nokia’yı, 7 milyar 200 milyon dolara satın aldığını düşününce, 19 milyar, bir mesajlaşma uygulaması için gerçekten de olağanüstü.

5

Facebook satın aldığında Whatsapp’in sadece 50 çalışanı vardı.

Whatsapp’e her gün 1 milyon kişi kayıt oluyor. Uygulamanın şu an 700 milyon aktif kullanıcısı var.

Facebook, whatsapp’i satın aldığında 500 milyon kullanıcısı vardı. Bu da demektir ki, Facebook kullanıcı başına 38 dolar ödedi.

Whatsapp’in günlük mesaj sayısı akıllara zarar. Kullanıcılar günde toplam 30 milyar mesaj gönderiyor. Evet, 1 günde 30 milyar mesaj.

Whatsapp 2015 başında masaüstü versiyonunu çıkardı. Yani artık bilgisayarınızdan mesaj alıp göndermek mümkün. Ama bilgisayardan sadece Android kullanıcılarıyla mesajlaşabiliyorsunuz.

12*2

Whatsapp bugüne kadar tek bir kuruş reklam harcaması yapmadı. Hatta halkla ilişkiler için bile para harcamadı. Uygulama en başından beri kulaktan kulağa yayıldı.

Whatsapp’i herkes bedava sanıyor ama sitesinde, “ilk yıl bedava, ikinci yıldan itibaren yıllık 99 sent ödemelisiniz” deniyor. Yani yaklaşık 1 dolar.

Ancak internette araştırınca gördük ki, bugüne kadar ödeme yapan hiç kimse olmamış. Daha doğrusu, whatsapp, paralı olduğunu söylemesine rağmen, şu ana dek kimseden para istememiş.

Twitter ile İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Doğru Sanılan Fakat Aslında Yanlış 19 Bilgi