Gmail ile ilgili çok işinize yarayacak 5 ipucu

Gmail sürekli geliştirilen bir ürün. Burada bahsettiğimiz faydalı ipuçları çok işinize yarayabilir.

gmail

1) @ işaretinden önce nokta koymak

Gmail, @ işaretinden önce konan noktaları karakter olarak kabul etmez. Diyelim ki adresiniz [email protected]. Bunu [email protected] olarak da kullanabilirsiniz. Bu, ayrı bir adres değildir. Yine aynı eposta adresine, yani [email protected]’a gelir. Aynı mantıkla a.[email protected] dahi yazabilirsiniz. Sonuç değişmez.

2) Kullanıcı adından sonra +kelime yazmak

Gmail’de kullanıcı adınızdan sonra + işareti koyup istediğiniz kelimeyi yazabilirsiniz. Yani [email protected] olan adresinizi [email protected] şeklinde de kullanabilirsiniz. Eposta yine a[email protected] adresine gelir. Bu özellik Gmail’deki filtreleme ile birlikte daha da yararlı hale gelir. Örneğin, web sitelerine kayıt olurken [email protected] adresini verebilirsiniz. Sonra da Ayarlar’da bu adrese filtre koyarak hepsiburada.com’dan gelen tüm epostaları ayrı bir klasörde (etikette) toplayabilirsiniz.

3) Cevap verilen epostanın bir bölümünü alıntılamak

Diyelim ki, size uzun bir eposta geldi. Ancak yazdıklarınız epostadaki sadece bir paragrafa cevap niteliğinde. Bu durumda gelen mesajın ilgili bölümünü seçip “Cevapla / Reply”a tıklayın. Göreceksiniz ki, alt tarafta epostanın tamamı değil, sadece seçtiğiniz paragraf yer alıyor, diğerleri artık yok.

4) Yer tasarrufu için büyük ekli dosyaları bulmak

Gmail’in ücretsiz verdiği depolama alanında sınıra yaklaştıysanız geçmişteki büyük ekli (attachmentlı) epostaları aratıp gereksiz olanları silebilirsiniz. 5 MB’tan büyük dosyaları aratmak için buraya, 10 MB’tan büyük dosyaları aratmak için ise buraya tıklayabilirsiniz. Rakamı değiştirerek farklı büyüklükteki eklentileri aratabilirsiniz.

5) Gmail’i klavye kısa yolları ile kullanmak

Gmail’de hayatınızı kolaylaştıracak birçok klavye kısa yolu var. Ancak bunun için öncelikle Ayarlar bölümünde kısa yol seçeneğini aktif hale getirmek gerekir. Bunu yaptıktan sonra artık Gmail açıkken sadece c harfine basarak yeni bir eposta oluşturabilir,  / işaretine basarak imleci arama kutusuna götürebilir, ! ile açık olan epostayı spam işaretleyebilirsiniz. Bütün kısa yollara bu linkten ulaşabilirsiniz.

Hangi Yunan adalarının plajları daha güzel?