Facebook Hakkında 16 İlginç Bilgi

Çoğumuzun her gün girdiği Facebook ile ilgili ilginç bilgileri derledik. Facebook’un önceki ismini, neden mavi olduğunu, her gün ne kadar hacker saldırısı yapıldığını biliyor muydunuz?

facebook
Facebook’un Ocak 2015 itibarıyla aylık ziyaretçi sayısı, dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’in nüfusuyla aynı. Facebook’u her ay 1 milyar 350 milyon kişi ziyaret ediyor.

Facebook’un ağırlıklı olarak mavi olmasının nedeni, kurucusu olan Mark Zuckerberg‘in renk körü olması. Kırmızı-yeşil körlüğü olan Mark’ın en net gördüğü renk mavi.

Facebook projesi küçük bir yurt odasında başladı. O zamanlar adı “TheFacebook”tu. Şu an kullanılan Facebook alanadı, 2005 yılında, 200 bin dolara satın alındı.

Zuckerberg’in ilk yatırımcısı ailesiydi. 3 ay için 85 bin dolar harcadılar. Facebook 2012 yılında 100 milyar dolar değerlemeyle halka açıldı.

200 MİLYON DOLAR

Facebook ilk ofisinin duvarlarına Dave Choe adında birine grafitiler çizdirdi. Bunun karşılığında da sanatçıya çok az miktarda Facebook hissesi verildi. Facebook halka açıldığında bu hisselerin değeri 200 milyon dolardı.

Facebook’ta şu an 1 trilyondan fazla post, yani kullanıcılar tarafından yazılmış bir yazı, yüklenmiş bir fotoğraf veya paylaşılmış link var.

Facebook ile sahibi olduğu Instagram ve Whatsapp’e her gün 1 milyar 100 milyon insan mobilden bağlanıyor. Bu da dünya nüfusunun yedide biri demek.

Facebook’a mobilden bağlananlar günde ortalama 14 kez, timeline’ında ne var ne yok kontrol ediyorlar.

Araştırmalara göre, Amerika’daki boşanmaların yüzde 20’sinde Facebook ile bağlantılı bir neden var.

600 BİN SALDIRI

Facebook’ta profili olan insanların 30 milyonu maalesef artık hayatta değil.

Facebook’ta şu an 1,5 milyon firma veya kişinin reklamı gösteriliyor.

Facebook’un kuruluş hikayesini anlatan “Sosyal Ağ” filmi 8 dalda Oscar’a aday gösterildi. Bunlardan üçünü kazanmayı başardı.

Facebook tabii hacker’ların da ilgi alanlarından biri. Siteye her gün 600 bin civarında saldırı yapılıyor.

Facebook 2009’dan bu yana Çin’de yasaklanmış durumda. Buna rağmen Facebook’un Çin’den 95 milyon üyesi var. Bu arada, sadece Facebook değil, Google, Youtube, Twitter gibi siteler de Çin’de yasak.

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg dünyanın en zengin onbirinci insanı. Serveti 35 milyar 200 milyon dolar.

2014 rakamları henüz açıklanmadı ama 2013 istatistiklerine göre Facebook’un Türkiye’deki üye sayısı 34 milyon. Günlük aktif kullanıcı sayısı ise 21 milyon kişi.

Dünyanın En Zengin 10 İnsanı

Telefonla İlgili 18 İlginç Bilgi