Google Aramadaki 9 Eğlenceli Sürpriz

Google çalışanları zaman zaman bazı hoşluklar yapıyor ve sonra da insanların keşfetmesini bekliyor. Bunlara da “easter egg” deniyor. Biz “Google sürpriz yumurtası” dedik. Bu yazıda en ünlülerini bulabilirsiniz.

googlesearch

Do a Barrel

Google’da “do a barrel” yazarsanız sayfa bir kez takla atar. “Barrel roll” pilotların kullandığı bir terim. Uçağı 360 derece döndürmek anlamına geliyor. Sayfanın dönme nedeni de bu.

Atari Breakout

İkinci sürpriz yumurtamız Google imaj aramadan. Eğer “Atari breakout” yazarsanız, Atari’nin klasikleşmiş “Breakout” oyununu oynamaya başlıyorsunuz. Bir süre sonra ekran normale dönüyor ve aramanızla ilgili imajlar gösteriliyor.

Tilt

Geldik üçüncü sürprize. Bu, çok küçük bir numara aslında. Google’da “tilt” araması yaptığınızda üst taraf tilt makinalarında olduğu gibi eğimli hale geliyor. Tilt makinaları bizde pek yaygın değil ama Amerika’daki kafelerde çok var.

Google in 1998

Dördüncü sürpriz yumurtamız için “Google in 1998” yazmanız lazım. Google hemen geçmişe gidiyor ve size 1998’deki halini gösteriyor. Bilmeyenler için, 1998, Google’ın kurulduğu yıl.

<Blink>

Beşinci sürprimiz daha çok HTML bilenler için. İnternet sayfalarının tasarımında eskiden “blink” komutu çok kullanılırdı. Google’a bu komutu yazdığınızda sayfadaki “blink”ler yanıp sönmeye başlıyor. Ayrıca “blink” zaten İngilizce’de göz kırpma anlamına geliyor.

Pacman

Geldik altıncı sürpriz yumurtaya. Efsanevi oyun “Pacman”i aratırsanız sonuçların üstünde oyunun kendisi geliyor ve tabii oynayabiliyorsunuz. Bu aslında 2010’da, Pacman’in otuzuncu yılı şerefine Doodle olarak yapıldı. Sonra kalıcı hale getirildi.

Google Mars

Yedinci sırada sürpriz bir yumurta değil de, hoşluk var. “Google Mars” diye aratın ve en üstteki sonuca tıklayın. Google Haritalar’da ve tabii Mars’tasınız. Sıkılana kadar Mars gezegenini dolaşabilirsiniz.

Google Moon

Sıradaki de bir başka hoşluk. Bu kez “Google Moon” diye arayıp üstteki sonuca tıklayın. Şimdi de aydasınız. Ayda dolaşabilir, uzay gemilerinin iniş yaptığı noktaları görebilirsiniz.

Klingon

Geldik dokuzuncu ve son hoşluğa. Klingon dilini hiç duydunuz mu? Bu, Star Trek dizisindeki Klingonların konuştuğu dil. Google’ı Türkçe veya İngilizce kullandığınız gibi Klingonca da kullanabilirsiniz.

 

2014’te Türkiye’de En Çok İzlenen Filmler

Google’ın Az Bilinen Faydalı Özellikleri