En Çok Satan 10 Video Oyun

İnternetteki en çok satan oyun listelerine bakınca arada farklar olduğunu görüyorsunuz. Çünkü firmalar satış verilerini düzenli bir şekilde paylaşmıyor. Bu listeyi güvenilir oyun sitesi gamesradar’dan aldık. Liste; 2005’ten sonra çıkan yeni nesil oyunlara odaklanmış.

gta

Mario Kart DS

En çok satan oyunlar listesinin onuncu sırasında 2005 yapımı bir oyun var: “Mario Kart DS”. Bu kadar ilgi görmesinin nedeni, serinin ilk multiplayer oynanabilen oyunu olması. Bunun sonucunda da 23 milyon 340 bin satışa ulaştı.

GTA 4

Dokuzuncu sıradaki oyunumuz GTA 4. Satış rakamı 25 milyon. Serinin bu oyunu 150 yazılımcı ile 4 yılda geliştirildi. Soundtrack’indeki 340 şarkıyla bir rekora imza attı. GTA 4 piyasaya çıktığı ilk gün 3 milyon 600 bin satmıştı.

Call of Duty: Black Ops

Sekizinci sıradaki oyun 2010 yılında çıkan “Call of Duty: Black Ops”. Satış rakamı 26 milyon 800 bin. Serinin yedinci oyunu, ilk günü 5 milyon 600 bin satışla açtı. Oyunda özelllikle Nazi Zombiler çok beğenildi.

New Super Mario Bros. Wii

Çok satan oyunlar listesinin yedinci sırasında piyasaya 2009’da çıkan bir oyun var: “New Super Mario Bros. Wii”. Satış rakamı 27 milyon 880 bin. Bu kadar ilgi görmesinin en önemli nedeni, seride ilk kez ekranda 4 oyuncunun aynı anda yer alabilmesi.

Wii Play

Listemizin altıncı sırasında yine bir Nintendo oyunu var: “Wii Play”. Satış rakamı, 28 milyon 200 bin. Aslında bu, dokuz farklı oyunu içeren bir paket. Çok satmasının nedeni elbette, Wii konsolunu satın alanlar için olmazsa olmaz bir oyun olmasıydı.

New Super Mario Bro

Beşinci sırada bir başka Nintendo oyunu oturuyor. 2006’da çıkan “New Super Mario Bros”. Oyun, 30 milyon 380 bin satışa ulaştı. Bu rakamla da DS konsolunda en çok satılan oyun ünvanını aldı.

Wii Sports Resort

Artık bıktınız belki ama dördüncü sırada yine bir Nintendo oyunu var: “Wii Sports Resort” Beklenmedik bir başarıya ulaşan Wii Sports’un devamı olarak çıktı. 2009 tarihli oyunun satış rakamı 31 milyon 890 bin.

GTA 5

En çok satan üçüncü oyunumuz, 2013 yılında çıkan “GTA 5”. Satış rakamı 33 milyon ve tabii her geçen gün artmaya devam ediyor. GTA serisi bu oyunla toplam 108 milyon satışa ulaştı ve Guinnes Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazandı.

Minecraft

Çok satanlar listesinin ikinci sırasında, artık Microsoft’un sahip olduğu bir oyun var: Minecraft. GTA gibi o da 33 milyonun üstünde sattı. Ve tabii bu rakam sürekli artıyor. Listede GTA’dan önce yer almasının sebebi, fiyatı ucuz olduğu için daha kolay satılabilmesi.

Super Mario Bross Wii

Ve geldik yeni nesil oyunların en çok satanına. 2008 yılında çıkan Super Mario Bross Wii. Satış rakamı 35 milyon 530 bin. Bu kadar çok satmasının iki nedeni var: Bir; çok ünlü bir seri olması ve asıl iki; Wii konsolu için çıkan ilk Super Mario özelliğini taşıması.

Dünyanın En Büyük 10 Böceği

51. Bölge Gerçeği Nedir?