Five Nights at Freddy’s Nasıl Bir Korku Oyunu?

 

----f

“Five Nights at Freddy’s” 2014’ün Ağustos ayında çıkan bağımsız bir oyun. Bu da büyük bir stüdyo desteği olmadan yapıldığı ve dağıtıldığı anlamına geliyor.

Oyunun türü, “point and click survival horror”. Yani “hedefle ve tıkla tarzı’ hayatta kalma oyunu”.

GECE BEKÇİSİ

Oyunumuz, “Freddy Fazbear’s Pizza” adındaki bir restoranda geçiyor. Siz oranın gece bekçisisiniz ve kendinizi, hayvan şeklindeki robotlardan korumak zorundasınız.

Robotları güvenlik kameralarından takip ediyorsunuz. Robotlar aslında gündüzleri çocukları eğlendirmek için var.

Fakat geceleri bir sebepten kontrolden çıkıyorlar. Tamir ettirmek yerine bir güvenlik görevlisi tutmak daha ucuza geldiği için restoran böyle bir yola başvurmuş.

“Five Nights at Freddy’s”te vardiyeyi devraldıktan sonra, gece 12’den sabah 6’ya kadar hayatta kalmanız gerekiyor. Bu süre bilgisayarda 8-9 dakika, mobil cihazlarda ise 4-5 dakikaya karşılık geliyor.

ELEKTRİK TÜKENİYOR

Oyunda bir güvenlik odasındasınız. Dışarı çıkmanız mümkün değil. Sadece kapıları açıp kapatabiliyorsunuz, kameralardan robotları kontrol edebiliyorsunuz ve daha iyi görmek için ışıkları yakabiliyorsunuz.

Ama elbette dikkatli olmanız lazım, çünkü bunları yapmak elektriğinizin tükenmesine neden oluyor. Elektrik tamamen kesildiğinde kapılar açılıyor ve robotlarla başbaşa kalıyorsunuz. Bu da pratikte “game over” demek.

Oyunun isminden de anlayacağınız üzere, 5 geceyi sağ salim tamamlamanız gerekiyor. Bir sonraki gece, daha zor bir level demek.

Beşinci gecenin sonunda sizi bonus bir altıncı gece bekliyor. Robotların tümü çok aktif olduğu için bu bölüm zorluğuyla ünlü.

Altıncı geceyi de bitirebilirseniz bu kez oyunda kendi gecenizi yapabilme opsiyonu çıkıyor. Bu sefer robotların zorluk derecesini siz ayarlayabiliyorsunuz.

OYUNUN KARAKTERLERİ

“Five Nights at Freddy’s” oyunundaki robot karakterler, yapımcı Scott Cawthon’un yaptığı bir diğer oyun olan Chipper and Sons Lumber Co. oyunundan alınmış. Oyunun konusu ise Müzede Bir Gece filminden esinlenilmiş.

Oyunda 4 ana robot karakter var. Baş karakterimiz, Freddy Fazbear, kahverengi bir ayı. Foxy, kızıl bir tilki. Bonnie, eflatun renginde bir tavşan ve son ana karakterimiz Chica da açık sarı renkte bir tavuk.

Bunlara ek olarak bir de Golden Freddy var. Bu aslında Freddy Fazbear’ın aynısı. Ama altın renginde ve gözleri yok. Bu ayıcığın aslında hayalet olduğu yönünde iddialar var.

İKİNCİ OYUN

“Five Nights at Freddy’s” oyunu çıktığı anda hem oyuncular hem de eleştirmenlerden çok iyi yorumlar aldı. Bunun üzerine sadece 3 ay sonra, Kasım 2014’te serinin ikinci oyunu piyasaya sunuldu.

Açıkçası ikinci oyunda çok fazla şey eklenmedi. Yeni 6 robotla oynuyorsunuz ve artık kapıları açıp kapatamıyorsunuz.

İlluminati Gizli Örgütü Hakkında Merak Edilenler

Minecraft ile İlgili Bilinmeyenler