En iyi fiyat karşılaştırma siteleri hangileridir?

Fiyat karşılaştırma sitelerinin alışveriş kararımdaki etkisinden “İnternette alışveriş yaparken nelere dikkat etmeli?” başlıklı yazımda bahsetmiştim. Bu konuya biraz daha girerek, Türkiye’deki en iyi fiyat karşılaştırma sitelerini ve dikkatimi çeken özelliklerini kısaca paylaşmak istiyorum.

en-iyi-fiyat-karsilastirma-siteleri

Seçtiğim sitelerden bahsetmeden önce, işini ciddi yapan fiyat karşılaştırma sitelerinin önemli bir yatırım ve emekle kurulduğunu, bu sitelerde listelenen mağazaların, belirli kriterler ve kurallara göre kabul edildiğini bilmekte fayda var. Yani fiyat karşılaştırma sitelerinde gördüğümüz satıcı mağazalar, adresi, telefonu, sanal POS’u bulunan, ticari ünvanı bilinen ve kontrol edilen mağazalardır. Bunu bir garanti olarak görmek elbette çok yanlış olur, ancak bu mağazaların en azından bazı temel kriterleri karşıladığını söyleyebiliriz.

akakce.com

akakce-logoTürkiye’nin ilk fiyat karşılaştırma sitesi olan akakce.com, 2000 yılında kuruldu. Halen bu alanın lideri durumunda olan akakce.com, mağazalar tarafından hazırlanan ürün listelerini kullanmak yerine, kendi geliştirdiği robot ile mağazaların sayfalarını geziyor, tüketicinin gördüğü fiyatları alarak kaydediyor. Üstelik bunu her gün defalarca tekrar ederek mağazalardaki fiyat değişimlerini çok kısa sürede listelerine yansıtıyor.

akakce.com’da yüzlerce mağazanın ürünleri için fiyat karşılaştırma hizmeti sunuluyor. Ürünlerin peşin, taksitli, havale ve kargo dahil fiyatları, ithal ürünlerde distribütör ürünü olup olmadığı kolayca görülebiliyor. Ayrıca Teknosa gibi zincir mağaza fiyatları ile GittiGidiyor ve n11.com gibi pazaryeri fiyatları da sunularak, tüketicinin olası tüm alternatifleri görmesi sağlanıyor.

Üürünler ve mağazalar hakkında tüketici yorumlarına da yer veren akakce.com’un fiyat alarmı özelliği, ilgilendiğiniz ürün beklediğiniz fiyata düştüğü zaman eposta ile haberdar olmanızı sağlıyor.

Cimri.com

cimri-logoCimri.com 2008 yılında kurulmuş, kendisini fiyat karşılaştırmanın yanı sıra, alışveriş rehberi olarak konumlandırmış bir internet sitesi. İlk yıllarındaki popülerliğini biraz kaybettiğini gözlesem de, detaylı ürün bilgileri, ürün filtrelemede sunduğu geniş seçenekler öne çıkan özellikleri. Cimri.com’da da, diğer önde gelen fiyat karşılaştırma siteleri gibi pazaryeri fiyatları, havale, tek çekim ve taksitli fiyatlara yer veriliyor.

Üye olmadan da kullanabileceğiniz “Karşılaştırma Sepeti”, ilgilendiğiniz ürünleri alışveriş sepetine benzer bir liste halinde saklamanızı ve daha sonra yeniden incelemenizi sağlıyor. Çok sayıda ürünle ilgileniyorsanız, bu özellik hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Enuygun.com

enuygun-logoEnuygun.com, bu yazıda sözünü ettiğimiz sitelerden farklı bir alanda, hizmet ve servis karşılaştırması üzerine faaliyet gösteriyor. Aslında fiyat karşılaştırma siteleri başlığında inceleyerek haksızlık mı ediyorum diye düşünsem de, kendi alanında bildiğim bir rakibi olmadığı için, burada bahsetmek istedim.

Enuygun.com’da cep telefonu ve internet tarifesi, konut kredisi faiz ve özellikleri, sigorta poliçesi, uçak bileti fiyatı gibi, her gün ihtiyaç duyduğumuz birçok hizmet ve servis için karşılaştırma hizmeti sunuluyor. Sigorta hizmetlerinde bilgilerinizi vererek teklif aldığınız sitede, diğer hizmetler için istediğiniz özellikleri seçerek hemen karşılaştırma yapabiliyorsunuz. Uçak bileti ve otel rezervasyonlarında, kendi seyahat acentası üzerinden satış da yapan Enuygun.com’un sunduğu hizmetlerin zamanla çeşitlendiğini, ileride başka alanların da eklenmesini beklediğimi söyleyebilirim.

Enuygun Bilgi bölümünde sitede konu edilen hizmet ve servislerle ilgili uzman görüşlerini ve tavsiyeleri bulabilirsiniz.

Kozmetikfiyatlari.com

kozmetikfiyatlari-logoKozmetikfiyatlari.com’dan bahsetmeden önce, sitenin kurucusu olduğumu ve halen Biz Bilişim çatısı altında devam eden hizmetlerinin benim koordinatörlüğümde devam ettiğini açıklamak isterim.

Kozmetikfiyatlari.com, 2010 yılından beri sadece kozmetik ürünlerle ilgili fiyat karşılaştırma hizmeti veren bir internet sitesi. Türkiye’de dikey alanda fiyat karşılaştırma hizmeti pek sık görülmüyor, bu yüzden bu yazıda yer almasını faydalı buldum. Kozmetikfiyatlari.com’un Türkiye’nin en büyük kozmetik ürün kataloğuna sahip olduğunu söyleyebiliriz; sitede 30.000’den fazla ürünün bilgi ve fiyatlarına ulaşabilirsiniz. 2013 yılına kadar yabancı mağazalardan fiyatları listeleyen sitede, şu anda çoğunlukla yerli mağazalar listeleniyor. Sattığı ürünleri stoğunda bulundurmayan mağazaları listelemeyen Kozmetikfiyatlari.com’da, distribütör kataloglarını sitelerine aktararak satış yapan mağazalara yer verilmiyor.

Sitede Facebook ile yapılan üyelik işlemi sonrasında ilgilendiğiniz ürünün fiyatı düşünce sizi eposta ile haberdar eden fiyat alarmı servisi bulunuyor. Ayrıca mağazalar hakkında detaylı bilgiler ile güncel kupon kodları ve indirim kampanyalarını Kozmetikfiyatlari.com‘da bulabilirsiniz.

En iyi VPN servisleri hangileridir?

En İyi Kupon ve İndirim Kodu Siteleri