Dünyanın En Zehirli 10 Canlısı

Bu yazımızda dünyanın en zehirli canlılarını derledik. Yüzbinlerce insanın ölümüne yol açan bu canlıların savunma mekanizmaları fazlasıyla gelişmiş.

Taipan Yılanı

Karada yaşayan en zehirli canlı ile başlıyoruz. Bu bir taipan yılanı. Avustralya’da yaşıyor. Boyları 2 metre ile 3 buçuk metre arasında olabiliyor. Çok karmaşık bir zehre sahip. Hem sinir sistemini, hem kan dolaşımını hem de kasları hedef alan bu zehir, yetişkin bir insanı 45 dakika gibi kısa sürede öldürebiliyor. Taipan zehri kobra zehrinden 400 kat daha güçlü. Panzehiri de yok.

Kral Kobra

Buysa kral kobra. Zehri taipan kadar etkili değil. Öte yandan kral kobralar 5 buçuk metre uzunluğa erişebiliyorlar. Bu yüzden çok fazla zehir salgılayabiliyorlar. Dişleri de kurbanının vücuduna mümkün olduğunca çok zehir pompalamasını sağlıyor. Kral kobra soktuğu yetişkin bir fili 45 dakika içinde öldürebiliyor. Taipan yılanları kadar çekingen de değiller. İnsanlarla karşılaştıklarında kaçmak yerine saldırmayı deniyorlar. Bu yüzden dünyanın en ölümcül yılanı ünvanı onların.

Göçmen Örümceği

Buysa bilinen en zehirli örümcek türü. Brezilya göçmen örümceği ya da muz örümceği olarak biliniyor. Son derece etkili nörotoksik bir zehiri var. Yani sinir sistemini hedef alıyor. Çok tehlikeli çünkü evlerde, tarlalarda hatta arabalarda ve ayakkabıların içinde saklanmayı çok seviyor. En çok insan ölümüne yol açan örümcek olarak Guinnes Rekorlar Kitabı’na bile girmiş.

Taş Balığı

İşte bu da taş balığı. Tuhaf ve çirkin görünümünün hakkını veriyor. Çünkü o dünyanın en zehirli balığı. Avlanırken zehrini kullanmıyor. Ancak kayaların arasında saklanırken üzerine basarsanız vücudunu kaplayan dikenlerden kanınıza zehir boşaltıyor. Zehri çok büyük bir acı, kas kasılmaları ve felce neden oluyor. Neyse ki Türkiye denizlerinde bu balıktan yok.

Takipçi Akrep

Buysa takipçi akrep adındaki diğer bir katil canlı. Kuyruğundaki iğnede sinir sistemini çökerten çok etkili bir zehir taşıyor. Doğal yaşam alanı Kuzey Afrika’dan ve Orta Doğu ülkelerine kadar uzanıyor. Evlere de girebildiği için insan ölümlerine nedne olduğu da biliniyor.

Balon balığı

Dünyanın en zehirli canlılarından biri bu balık. Balon balığı olarak da biliniyor. Buna rağmen Japonlar bu balıktan yapılan bir yemeği çok seviyor. Bu yüzden de her yıl bir sürü Japon bu yemeği yerken zehirlenip ölüyor. Balon balığının zehrinin bir antidotu yani panzehiri yok. Vücuda girerse kısa süre içinde bütün kasları iflas ettiriyor. Kalbi ve solunumu duran kişi ne yazık ki hayatını kaybediyor. Bu nedenle de kirpi balığı yemeğini sadece usta şeflerin yapmasına izin veriliyor.

Altın Ok Kurbağası

Bu şirin görünümlü canlı ise “altın ok kurbağası”. Sadece 5 santimetre büyüklüğünde olmasına rağmen 20 insanı öldürebilecek kadar çok zehir taşıyor. Ölümcül zehrini derisinin üzerindeki salgı bezlerinde üretiyor. Dokunulmadığı sürece zararsız. Sadece Kolombiya’daki yağmur ormanlarında yaşadığı için onunla karşılaşma şansınız çok çok az. Ormanın yerlileri ise bu kurbağanın zehrini avlanmakta kullandıkları okların ucuna sürüyorlar. Böylece oklar isabet ettiği hayvanı saniyeler içinde öldürüyor.

Avustralya Deniz Salyangozu

Bu canlı, bir tür deniz salyangozu. Avustralya kıyılarında yaşıyor. Gayet zararsız kendi haline bir canlı gibi dursa da dünyanın en güçlü zehirlerinden birine sahip. Kabuğunun içinden şimşek hızıyla uzattığı boru benzeri bir organı var. Bununla kurbanlarını sokuyor. Normalde sadece küçük balıkları avlamak için zehrini kullanıyor. Ancak sahip olduğu zehir yetişkin bir insanı saniyeler içinde felç edebilecek kadar güçlü. Solunumu ve kalbi durduruyor. Bir süre sonra da kesin ölüme yol açıyor.

Mavi Halkalı Ahtapot

Buysa mavi halkalı ahtapot. Avuç içi büyüklüğünde. Ancak tükürüğünde dünyanın bilinen en ölümcül zehrini taşıyor. Küçük balıklar ve yengeçlerle besleniyor. Ama korktuğunda diğer canlılara da saldırmasıyla ünlü. Sizi ısırırsa hastaneye varamadan hayatınızı kaybediyorsunuz.

Kutu Denizanası

İşte bu da kutu denizanası. 1950’li yıllardan bu yana 6 bine yakın insanın ölümüne neden olan bu canlı bilinen en zehirli hayvan ünvanının sahibi. Avustralya kıtası çevresinde yaşıyorlar. Yaklaşık bir yumruk büyüklüğünde olan bu denizanasının uzun dokunaçları var. Dokunaçlar milyonlarca zehirli iğneyle kaplı. Deriyle temas ettikleri anda hepsi birden saplanarak zehirlerini boşaltıyor. Çok acı verici olan zehir kurbanın kısa sürede şoka girmesine yol açıyor. Zamanında müdahale edilmezse de kalp ve solunumun durmasına neden oluyor.

Dünyadaki En Tuhaf 11 Restoran (Biri De Türkiye’de)

Türkiye’de İnsanları En Fazla Öldüren 8 Hayvan