Türkiye’de İnsanları En Fazla Öldüren 8 Hayvan

Bu yazıda Türkiye’nin en tehlikeli, en ölümcül canlılarını araştırdık. Binlerce insanın hayatına son veren hayvanların bazıları aslında son derece masum.

Kene

Listemizin ilk sırasında keneler var. Bu asalak canlı, özel çene yapısı sayesinde memelilerin derisine yapışıyor. Sonra da yapıştığı canlıların kanını emerek besleniyor. Hayvanlar gibi insanlar da kenelerin hedefi. Aslında tek başına zarar verme kapasitesi yok. Ancak taşıdıkları Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı son derece tehlikeli. Resmi rakamlara göre ülkemizde kenelerden bu hastalığı kapan 3 binden fazla insan oldu. Bu vakaların maalesef 250’si ölümle sonuçlandı. Vücudunuza bir kene yapıştığında derhal en yakın hastaneye gitmeniz gerekiyor.

Boz Ayı

Anadolu’da yaşayan en ölümcül canlılardan bir diğeri boz ayılar. Zaten Türkiye’de rastlanan tek ayı türü onlar. Ancak bunların en iri ayı türü olduğunu söylemek lazım. Dağlık ve ormanlık alanlarda insanlardan mümkün olduğunca uzak bir yaşam sürüyorlar. Fakat ender de olsa insanlarla karşılaştıklarında ne yazık ki ölümle sonuçlanabiliyor. Geçmişte boz ayıların nesli tükenme tehlikesi altındaydı. Son yıllarda koruma altına alındıkları için sayıları arttı. Öte yandan ölümcül karşılaşmalar da sıklaştı. Son birkaç yılda 10’a yakın ölüme neden oldular.

İnek

İnekler ise şaşırtıcı bir şekilde ülkemizdeki ölümcül canlılar arasında yer alıyor. Genelde uysal olan bu hayvanlar bazen kontrolden çıkarak sahiplerine zarar verebiliyor. Bunu da çifte atarak, boynuzları ile toslayarak, bazen de yere düşürdükleri insanı ayakları ile ezerek yapıyorlar. İneklerin tam olarak ne kadar insan öldürdükleri ya da yaraladıklarına dair resmi veri yok. Ancak her yıl en az 10 kişiyi öldürdükleri ya da ciddi şekilde yaraladıkları tahmin ediliyor.

Yılan

Türkiye birçok yılan türüne ev sahipliği yapıyor. Şu ana kadar tespit edilen 40 tür var. Bunların 10’u ölümcül olabilecek derecede zehirli. En tehlikelisi ise koca engerek. Neyseki son dönemde kayıtlara geçmiş yılan sokmasına bağlı ölüm olayı yok. Ancak her sene pek çok yaralanma ve organ kaybı ile sonuçlanan yılan saldırısı vakaları yaşanıyor.

Akrep

Sırada akrepler var. Ülkemizde 14 farklı akrep türü yaşıyor. Şansımıza, çoğunun zehri sadece arı sokması kadar acı veriyor. Fakat sarı akrep ve kara akrep adındaki türler hem Türkiye’nin hem de dünyanın en tehlikeli akrepleri arasında. Güneydoğu Anadolu Bölgesi bu canlıların doğal yaşam alanı. Her yıl binlerce akrep sokması vakası yaşanıyor. Resmi kayıtlarda sık yer almasa da çok sayıda insanı yaraladıkları ve öldürdükleri biliniyor.

Arı

Arılarla devam ediyoruz. Hiçbir arı türünün sokması tek başına öldürücü değil. Ancak arı sokmasına karşı alerjisi olan birçok insan var. Bu kişileri arı soktuğunda acil müdahalede bulunulmazsa 1-2 saat içinde hayatlarını kaybediyorlar. Bu yüzden de arılar ölümcül canlılar arasında kabul ediliyor.

Balık

Denizler de pek çok tehlikeli hayvanla dolu. Türkiye sularında trakunya, akrep balığı yani iskorpit, vatoz gibi balıkların yanı sıra, çarpan denizanası türlerine de rastlanıyor. Neyseki bu canlıların hiçbiri ölümcül değil. Fakat özellikle vatoz ve trakunya gibi balıkların zehiri büyük acıya yol açıyor.

Köpek

Başıboş köpekler de maalesef ölüm ve yaralanma olaylarına neden olan canlılar arasında. Beslediği köpeği sokağa terk edenler son yıllarda arttığı için üzücü olayların sayısı da arttı. Bu hayvanlar sürü halinde yaşadığı için bazen insanlara zarar verebiliyorlar. Ayrıca kuduz olanlar bu hastalığı ısırdıkları insana bulaştırıyor. Kuduz hemen tedavi edilmezse yüzde 100 ölümle sonuçlanan ciddi bir hastalık.

Dünyanın En Zehirli 10 Canlısı

Dünyadaki En Ünlü 10 Gizli Örgüt