Dünyanın En Zengin 10 İnsanı

Daha önce Türkiye’nin en zengin 10 kişisi yazısı yazmıştım. Şimdi de dünyanın en zengin 10 ismini ve servetlerini nasıl kazandıklarını öğreneceğiz. Bu liste, ünlü ekonomi dergisi Forbes tarafından hazırlandı.

zengin

Bir istisna yapalım ve onbirinci sıradan başlayalım. Çünkü orada yakından tanıdığımız bir isim var: Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg. 30 yaşındaki Amerikalı’nın serveti tam 35.2 milyar dolar.

EN ZENGİN 10

Dünyanın en zengin onuncu kişisi, 92 yaşında bir Fransız: Liliane Bettencourt. Ünlü kozmetik firması L’oreal’in kurucusunun tek çocuğu. Serveti 37.6 milyar dolar.

Listemizin dokuzuncu sırasındaki isim, Robson Walton. Onun parasının kaynağı da babası. Ünlü Wallmart marketlerinin kurucusu Sam Walton’un en büyük oğlu. Serveti 38,6 milyar dolar.

Dünyanın en zengin sekizinci kişisi, 65 yaşında bir Amerikalı kadın: Alice Walton. Serveti 38.7 milyar dolar. Soyadından anlaşılacağı üzere, Sam Walton’un kızı. Yani parasının kaynağı, Wallmart marketleri.

Listemizin yedinci sırasında Wall Mart kurucusunun küçük oğlu var: Jim Walton. Şirketin CEO’su olarak 11 bin marketi yönetiyor. Serveti 40.2 milyar dolar.

Dünyanın en zenginleri listesinin altıncı sırasını 3 kişi paylaşıyor. İlki yine bir Wallmartçı. Christy Walton. 59 yaşındaki kadın, 41.2 milyar dolar servete sahip.

KOCH KARDEŞLER

Altıncı sırayı paylaşan bir diğer Amerikalı, David Koch. 74 yaşında. Babasının kurduğu şirketi 1967’den bu yana yönetiyor. Serveti 41.2 milyar dolar. Koch Industries, enerjiden madenciliğe birçok iş kolunda faaliyet gösteriyor.

Altıncı sıranın son ismi 79 yaşındaki Charles Koch. Onun da serveti 41.2 milyar dolar ve kaynağı da kardeşi gibi Koch Industries.

Dünyanın en zengin beşinci kişisi, ünlü bilgisayar ve yazılım üreticisi Oracle’ın kurucusu olan Larry Ellison. 70 yaşında. İlk 10’a baktığımızda servetini kendi alın teriyle yapan ilk isim. Serveti 56.9 milyar dolar.

Listemizin dördüncü sırasında 78 yaşında bir İspanyol var. Amancio Ortego. Serveti 61.5 milyar dolar. Bu parayı Inditex adında bir tekstil firmasından yaptı. Bünyelerinde çok marka var ama en ünlüsü ülkemizde de mağazaları olan Zara.

EN ZENGİN 3 KİŞİ

Üçüncü sırada bir Meksikalı var: Carlos Slim Helu. 74 yaşında. “America Movil” adında bir telekom şirketinin kurucusu. 18 Latin Amerika ülkesinde telefonla konuşma işleri ondan soruluyor. Serveti 71.2 milyar dolar.

Dünyanın en zengin ikinci kişisi bir Amerikalı: Warren Buffett. 84 yaşında olmasına rağmen hala bilfiil çalışıyor. Bu noktaya borsa ve yatırımcılık sayesinde geldi. Hissedar olduğu şirketler arasında Coca Cola, American Express, Visa, Johnson & Johnson gibi dev firmalar var.

Dünyanın en zengin kişisi kim dersiniz? Microsoft’un kurucusu Bill Gates. Şu an 59 yaşında. Serveti tam 81.3 milyar dolar. Bilmeyenler için, Microsoft, pek çok bilgisayarda kullanılan Windows işletim sistemini yapan firma.

En Fazla Şiddet İçeren 10 Video Oyun

Facebook Hakkında 16 İlginç Bilgi