Türkiye’de ilk banka soygunu nasıl yapıldı?

Ülkemizde ilk banka soygunu nasıl yapıldı? Kimler yaptı? Soyguncular yakalandı mı?

banka-soygun

1961 yılının 18 Ağustos günü elinde sten marka makinalı tüfek bulunan bir kişi, Amerikan filmlerine taş çıkartırcasına İş Bankası’nın Kazlıçeşme Şubesi’ne girmiş ve vezneden 165.850 lira almıştı.

Soygun sırasında, bankada bulunan bir işçi, “ben işçiyim yatıracağım 480 lirayı alma” demiş, soyguncunun da, “ben işçinin parasını almam” demesi dikkat çekici bulunmuştu.

İki üç dakika süren bu banka soygununun ardından soyguncu dışarıda hazır vaziyette bekleyen bir Chevrolet marka arabayla kayıplara karıştı.

12 gün süren kovalamaca

Türkiye ilk kez böylesine bir soygunla karşılaşıyordu. Soygun aynen Amerika’daki gangsterlerin gerçekleştirdikleri soygunlarına benziyordu ve oldukça profesyonel bir şekilde işlenmişti.

Çok geçmeden tüm Türkiye ayağa kalktı. Soygunu gerçekleştirenlerle güvenlik kuvvetleri arasında 12 gün sürecek olan amansız bir kovalamaca başladı.

Polisin elindeki ipuçlarının sınırlı olması nedeniyle soruşturma yeteri kadar hızlı gitmiyordu.

Cumhuriyet Gazetesi ise İstanbul Emniyeti’ne yardımcı olmak amacıyla, özel bir araştırma birimi kurmuş ve ekibin başına da “gangsterlik vakalarını ABD’de uzun boylu tetkik etmiş eski bir polis şefini” getirmişti.

ilk-soygun

Eski araba hırsızı

Çok geçmeden soyguncunun kimliği ortaya çıktı. Necdet Elmas, Kazlıçeşme’deki İş Bankası’nı suç ortağı Necdet Sinkil ile birlikte soymuştu.

Cezaevi firarisi olan Necdet Elmas, eski bir araba hırsızıydı ve sadece Chevrolet marka araba çalıyordu. Cezaevinden firar etmesinin nedeni de 4.eşinin kendisinden boşanmak istemesiydi.

İyi araba kullanan Necdet Elmas, 1959 model Chevrolet bir otomobil ile uzun müddet polislerle köşe kapmaca oynamış, ancak sonunda bir yerde kıstırılmıştı.

12 gün süren bu sürek avının sonunda Necdet Elmas ve suç ortağı 30 Ağustos günü Darıca’da yakalandı.

Soyguncu Necdet Elmas’ın savunması

Eylül ayında ise son savunmasında şunları söylüyordu:

“Duruşmalar sırasında mahkemenizi incitecek bir şey söyledimse bunu haleti ruhiyeme atfetmenizi rica ederim. Suçta bir kasıt aranırsa benim bu suçta bir kastım yok. Suç bir kir, ceza ise bir banyodur. Ben bu banyoda yıkanacağım. Banyonun dozu fazla kaçırılırsa bu banyo fayda değil zarar tevlit eder. İleride bir kitap yazıp durumu efkarı umumiye arzedeceğim. Müdafalar tali derecede kalır. Esas müdafanın vicdanlarınızda yapılmasını istiyorum. Adalet önünde boynum kıldan incedir.”

Yargılama sonucu Necdet Elmas 20 yıl, suç ortağı Necdet Sinkil ise 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Evet, o ne bir terörist, ne de bir örgüt üyesiydi. Cesareti ve bonkör ruh yapısı ile, halkın sempatisini kazandığı dahi söylenebilecek kadar bir maceraperestti.

Türkiye’ye ilk otomobil ne zaman geldi?

Türkiye ilk milli maçını kiminle oynadı?