Bir Balığın Taze Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Balıkçıdan balık alıyorsunuz. Acaba yeterince tazeler mi Görünüşe bakılırsa öyleler. Mi acaba? Satın aldığınız balığın taze olup olmadığını anlamak için dikkat etmeniz gerekenler aslında gayet basit.

1. Gözlerine bakın.

Eğer yeni yakalanmış, taze bir balığın gözlerine bakarsanız, berrak, siyah göz bebekleri haricinde bir şey görmemeniz gerekir. Bir ya da bir kaç hafta önce yakalanmış bir balığın gözlerine bakarsanız, bulanık olduğunu görürsünüz. Balığın gözlerindeki bulanıklık arttıkça, tazeliği o kadar azalır.

2. Derisine dokunun.

Taze balık, sert, sıkı ve parlak bir deriye sahiptir. Haftalar önce yakalanıp buz üzerine konulmuş balığın derisi mat ve kaygan, hatta bazen yapış yapış olabilir. Eğer derisi parlak ve sıkı değilse, o balıktan uzak durun.

3. Koklayın.

Bayat balık gerçekten kötü kokarken, taze balıkta fazla bir koku almayacaksınız. Örneğin, burnunuzu yeni yakalanmış bir uskumru balığının üzerinde gezdirirseniz, alacağınız tek koku muhtemelen deniz kokusu olacaktır. Bütün bir balıktan alabileceğiniz koku en fazla hafif bir deniz tuzu kokusu olmalıdır. Eğer olur da daha “balıkçıl” ya da daha da kötüsü, amonyak gibi kokular almaya başlarsanız, bu balık bayattır ve sizi zehirleme ihtimali var demektir; o balığı almaktan kaçının.

4. Solungaçlarını kontrol edin.

Solungaçlar, balığın “yanakları”nın hemen arkasında olur ve yüzgeç benzeri kanatçıkların altında bulunurlar. Balık su altında bu sayede “nefes alır”. Yeni yakalanmış balık, parlak kırmızı solungaçlara sahip olur. Balığın solungaçları kahverengi ya da gri gibiyse taze değil demektir.

Gözlerim yaşarmadan soğan doğramak için ne yapmalıyım?

Domates Yetiştirmenin Püf Noktaları