Gözlerim yaşarmadan soğan doğramak için ne yapmalıyım?

Soğan kesilirken bir takım kimyasal tepkimeler sonucu propanethial S-oksit denilen, gözlerin yaşarmasına sebep olan tahriş edici madde ortaya çıkar. Eğer göz yaşarmasını engellemek istiyorsanız, soğanı daha az tahriş edici madde ortaya çıkaracak ve bu maddenin gözlerinize ulaşmasını engelleyecek şekilde kesmelisiniz.

1. Keskin bir bıçak kullanın. Keskin bir bıçak hücre duvarlarına daha az zarar vereceğinden, daha az tahriş edici maddenin ortaya çıkmasını sağlar.

2. Kesilmiş parçaları kendinizden uzakta tutun. Soğanı ikiye keser kesmez iki parçayı da kesme tahtasında tersine çevirin. Soğanın kesmediğiniz yarısını soymadan bırakın. Bir yarısını kesmeyi bitirdikten sonra diğer yarıya geçmeden, doğranmış parçaları bir kaba alın ve mutfağın başka bir köşesine bırakın.

3. Soğanı düzgün bir biçimde kesin. Şeflerin doğranmış soğanların çoğunu tahtaya ters bir biçimde bırakan, etkili bir kesme yöntemi vardır.

4. Soğanları soğutun. Soğuk bir soğandan daha az propenthial S-oksit ortaya çıkacaktır. (Sadece soğutun, dondurmayın. Dondurulmuş çiğ soğanlar çözülünce yumuşarlar.)

5. Davlumbazı çalıştırın. Kesme tahtanızı fırının yakınına yerleştirin ve davlumbazınızı çalıştırın. Tahriş edici maddeler sizden ve gözlerinizden uzağa çekilecektir.

Eski sevgili ile nasıl arkadaş kalınabilir?

Bir Balığın Taze Olduğu Nasıl Anlaşılır?