Kurabiye pişirirken yaşayabileceğiniz sorunlar ve çözümleri

Pişirdiğiniz kurabiyelerin iyi gözükmesi ile ilgili sorun yaşıyorsanız problemi tespit edebilmeniz ve tabii çözebilmeniz için bir rehber hazırladık. Bu şekilde kurabiye pişirirken yaşanan sorunları çok daha kolay çözebilirsiniz.

Sorun: Kurabiyeler çok karardı

Gereğinden fazla kararmış kurabiyeler genelde fazla pişirmekten olur. Bunun sebebi ise büyük ihtimalle çok sıcağa ayarlanmış bir fırındır. Bu sorunla başa çıkmak için önerilen pişirme süresi sona ermeden 5-10 dakika önce kurabiyeleri kontrol edin. Kurabiyenin dış kenarları fazla kararmış ama ortaları henüz gerektiği kadar pişmemişse fırının sıcaklığını 3-5 derece kadar düşürmeyi deneyin. Bu yaptığınız, kurabiyelerin daha yavaş pişmesini sağlar ve orta kısımların kenarlar fazla pişmeden yeteri kadar pişmesine imkân tanır.

Sorun: Kurabiyeler parlak görünmüyor

Bu sorun fazla kararmanın tam tersi az pişmekten kaynaklanır. Pişirme süresini uzun tutmayı ya da fırın sıcaklığını 3-5 derece yükseltmeyi deneyin. Her fırın farklı çalıştığı için tavsiye edilen pişirme süresi ve sıcaklığı sizin fırınınız için uygun olmayabilir.

Sorun: Kurabiyeler çok kuru veya kolayca ufalanıyor

Kolay ufalanan ve şeklini koruyamayan kurabiyeler genelde fazla pişirmekten ya da fazla un katmaktan kaynaklanır. Çünkü bunlar kurabiyenin içindeki nem oranını düşüren şeylerdir. Uygun nem oranı olmadan kurabiye bir arada durmayı başaramaz.

Sorun: Kurabiyeler hamur gibi

Kurabiyelerin hamur kalması az pişme belirtisi olabilir. Az pişirmek yeteri kadar suyun hamurdan buharlaşmasını engeller. Kurabiyelerin kenarları tamamen pişmiş ancak ortası hamur kalmışsa sıcaklığı düşürüp pişirme süresini uzatın.

Sorun: Kurabiyeler çok sert

Sert kurabiyelerin sebebi çoğu zaman çok karıştırılmış hamurdur. Hamuru fazla karıştırmak glutenin şekil almasını engeller. Bu da kurabiyeyi katı veya sakızımsı bir hamur haline getirir. Fazla pişirmek de zaman zaman sert kurabiyelere yol açabilir, çünkü hamurdan fazla nem buharlaşır.

Sorun: Kurabiyeler yamuk yumuk oldu

Dengesiz şekilli kurabiyeler genellikle dengesiz sıcaklıkların sonucudur. Hamur fazla soğukken sıcak fırına konmuş ve kurabiyenin bir kısmı diğer kısmından daha hızlı ısınmışsa, bu durumla karşılaşabilirsiniz. Birden çok tepsi kurabiye yaparken kurabiye hamuru doğrudan sıcak tepsiye dizilmiş ise bu da kurabiyenin bazı kısımlarının diğerlerinden çabuk ısınmasına yol açar. Ayrıca bazen az pişirmek de, tüm kurabiyeler tam olarak ısınmadığından ve sıcaklık tam olarak yayılmadığından, yamuk şekilli olmasına sebep olur.

Sorun: Kurabiyeler çok geniş

Kurabiyeleriniz çok büyük olursa ve beklediğinizden daha düzse, bu, kurabiye hamurunu tepsi sıcakken koymanızdan kaynaklanmıştır. Bunu yapmak, kurabiyelerin soğuk bir tepsiye dizilip sıcak fırına konması ile daha hızlı ısınmasına yol açar. Zira fazla pişirme yayılmayı artırabilir. Keza tereyağı, toz şeker, tam tahıllı un gibi malzemeler de fazla yayılmaya yol açabilir.

Hamile miyim? Hamilelik belirtileri nelerdir?

Sarımsak neden kokar? Sarımsak kokusu nasıl geçer?