Kestane nasıl pişirilir? Suda, fırında, tavada nasıl yapılır?

Kestane pişirme yöntemleri nelerdir? Kestane suda nasıl haşlanır? Fırında kestane nasıl yapılır? Tavada kestane kebap yaparken nelere dikkat edilir?

Kış keyiflerinden biri de elbette kestane. Kestaneyi suda haşlayabilirsiniz veya kestane kebap yapabilirsiniz. Bu yazıda tüm kestane pişirme yöntemlerini bulacaksınız.

Kestaneleri sivri bir bıçakla çizin.

kestane-carpi

Pişirdikten sonra kestanenin kabuğunun kolay soyulması için bıçağın sivri kısmıyla kestanenin tombul kısmından boydan boya yatay veya çarpı şeklinde bir kesik atın. Burada önemli olan, sadece kabuğu kesmek. Kestaneyi zedelemeyin, yoksa özellikle haşlama yapıyorsanız sonrasında dağılabilirler.

Kestaneleri suda bekletin.

suda-kestane

Kestanelerin daha rahat pişmesi için bir süre suda bekletin. Bu süre 30 dakikadan az olmasın. Vaktiniz varsa 2 saate kadar suda bekletebilirsiniz.

Suda kestane haşlama

kestane-pisirmek

Önce tencerede suyu ısıtın. Kestaneleri içine koyun. 25-30 dakika kadar haşlayın. Bu işlemi düdüklü tencerede de yapabilirsiniz. Düdüklüde  5 dakika pişirmek yeterli olacaktır. Kestanelerin tümünün eşit oranda pişmesi için tencereyi çok fazla kestane ile doldurmayın. Haşlama yapacağınız kestane miktarı fazla ise 2 farklı tencereye bölebilirsiniz.

Fırında kestane kebap

firinda-kestane

Fırında yapacaksanız fırın tepsisine alüminyum folyo serin. Fırını 180 veya 200 dereceye ayarlayıp önceden ısıtın. Sonra kestaneleri koyup 20-25 dakika süre ile pişirin.

Fırın torbasında kestane kebap

Dilerseniz kestane kebabı fırın torbasında da yapabilirsiniz. Onun tarifi için lütfen videoyu izleyin.

Tavada kestane kebap

kestane-tavada

Kestaneleri tavada da kızartabilirsiniz. Ocağı yüksek ateşe alıp üstüne tavayı koyup kızdırın. Sonra ateşi orta seviyeye düşürüp kestaneleri koyun. Kestanenin bir yüzünü 10 dakika kadar kızartın. Maşa ile çevirip aynı işlemi diğer taraf için de yapın.

Bebekler nasıl banyo yaptırılır?

Kulak çınlamasının sebepleri nelerdir ve nasıl tedavi edilir?