Kabak tatlısı nasıl yapılır?

Balkabağı seçerken nelere dikkat edilmeli? Kabak tatlısı yapmak için gereken malzemeler nelerdir? Kabak tatlısının yapılışı nasıldır?

kabak-tatlisi

Kabak seçerken dikkat edilecekler

İyi bir kabak tatlısı için balkabağı seçimi yapmak haliyle çok önemlidir. Biz hepsini balkabağı olarak bilsek de aslında kendi içlerinde kestane kabağı, tatlı kabağı gibi türlere de ayrılırlar. Bunlar arasında kestane kabağı iyi bir kabak tatlısı yapmak için en uygun olanıdır.

Eğer soyulmuş kabak alıyorsanız renginin koyu olmasına dikkat edin. Bütün kabak alıyorsanız kabağın olgun olup olmadığına bakmalısınız. Kabak erken koparıldığı için tam olmamışsa pişirme aşamasında suyu çekmez, tam tersi dışarı su verir. Bu yüzden de böyle kabaklar piştikten sonra pürüzsüz değil, lifli olurlar.

Kabağın olgunlaşma testini bir toplu iğne ile yapabilirsiniz. Tarlada olgunlaşmış balkabağının kabuğu sert olur. Toplu iğneyi batırmak istediğinizde ya hiç girmemesi, zar zor girmişse de iğnenin çıkmaması gerekir.

Gerekli malzemeler (6 kişilik)

 • 2 kg balkabağı
 • 500 gram toz şeker
 • 100 gram ceviz içi

Kabak Tatlısı tarifi

 1. Kabakları soyup dilimleyin. Her dilimi küçük parçalara ayırın.
 2. Kabak parçalarını yıkayın. Suyunu iyice süzdürüp kurulayın.
 3. Kabakları bir tencereye dizin. Üzerine yarım kilo (500 gram) toz şekeri serpin.
 4. Bu şekilde 2 saat, tencerenin kapağı kapalı olarak bekletin. Eğer vaktiniz varsa 4-5 saat de bekletebilirsiniz. Bunu 1 gün bekletenler bile vardır.
 5. Ocağınızı orta ateşe alın. Kaynama başlayana kadar bekleyin.
 6. Ardından ocağı kısık ateşe getirin. Suyunu iyice çekene kadar pişirin.
 7. Kabaklar piştiğinde başka yere almayın. Tenceresinde soğumaya bırakın.
 8. 100 gram ceviz içini mikserde incecik kıyın. Yahut mikser kulanmadan cevizleri parçalayarak iri iri de kullanabilirsiniz.
 9. Kabakları servis tabaklarına alın. Üzerlerine ceviz içini serpeleyin. Afiyet olsun!

Güzin Abla köşesi nasıl ortaya çıktı?

Kedinin tırnakları nasıl kesilir?