Mükemmel patates kızartması nasıl yapılır?

Hayalinizdeki patates kızartmasını yapmak için aşağıdaki anlatılanları yerine getirmeniz yeterli olacak.

french-fries

Yapmanız gereken ilk şey, uygun patatesi seçmek. Su miktarı az, nişastalı patatesler seçmelisiniz.

Eski patateslerin nem miktarı taze patatese göre daha azdır. Elinizde eski patates varsa harika. Ama yoksa da tabii dünyanın sonu değil.

İKİ AŞAMADA KIZARTMA

Mükemmel patates kızartması için patatesleri iki adımda kızartmanız gerekir.

  1. İlk adımda, patatesi iyice pişirmek için düşük ısıda uzun süre kızartın. (Bu aşamaya aşçılar “haşlama” der.)
  2. İkinci adımda ise daha yüksek ısıda, patatesin dışını karartarak patatesleri çıtır çıtır hale getirin.
  3. Bazı şefler patatesleri ısısı 250°C’ye getirilmiş yağlarda, tamamen pişene kadar haşlar. Patatesler kıvama geldiğinde size “ıslık” çalar.
  4. Bu tabirin çıkma sebebi, patatesler kıvama gelince, iç tarafın buharlaşmaya başlaması ve düdük gibi ses çıkmasıdır.
  5. Patatesler haşlandıktan sonra, oda sıcaklığına gelmesi ve ikinci kızartmaya hazır olması için 1-2 saat bekletilir.

ADIM ADIM TARİF

  1. Patatesleri yıkayın. Dilerseniz soyun. Ama kabukları soymamak patateslere daha farklı bir görünüm kazandırmakla kalmaz, kızartmadan sonraki soyma aşamasında hepsinin tamamen aynı görünmesini de sağlar. Karar sizin.
  2. Kusursuz şekle sahip kızartmalar için patateslerin önce iki ucunu keserek kutu şeklinde doğrayın. Düz bir yüzey elde etmek adına, tek bir kenar boyunca aşağı doğru dümdüz kesin. Patatesin diğer yüzeyini çevirip bu kez ikinci bir kenardan dümdüz kesin. Bu işlemi iki kez uygulayın. Böylece elinizde küçük, güzel bir dikdörtgen patates kutusu olacak. Kutuyu aşağı yukarı yarım santimetrelik kalın parçalara bölün. Parçaları yatırın. Çubuklar halinde kesin. İşte patatesleriniz hazır.
  3. Büyük bir kaseye soğuk su koyup patatesleri yerleştirin. Bunu yapmak patateslerin üstünde kalan nişastaların ayıklanması ve kızarırken birbirlerine yapışmaması için gereklidir.
  4. Geniş bir tencereye sıvı yağ koyun. Patatesleri ekleyin. 6-8 dakika haşlayın. Patatesleri yağdan alın. Kağıt havluyla kaplanmış bir tepsiye veya tabağa koyup yağın süzülmesini bekleyin. İkinci adıma geçmeden önce oda sıcaklığına gelene kadar bekletin.
  5. Yağı tekrar kızdırın. Haşlanmış patatesleri ekleyin. Altınımsı bir renge gelene kadar 3-5 dakika pişirin. Dilerseniz baharat ekleyin.

İlgili cevap: Patates kızartması nasıl çıtır çıtır yapılır?

Burun tıkanıklığı nasıl tedavi edilir?

Tahliye taahhütnamesi ne işe yarar?