Tavuk pişirirken nelere dikkat etmek gerekir?

Tavuk pişirirken dikkat etmeniz gereken her şeyi derledik. Tavuğu saklarken nelere dikkat etmek gerekir? Tavuğu pişirmeye hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Pişmiş tavuğu saklamak için nelere dikkat etmek yerinde olur?

Tavuğu saklarken dikkat edilecekler

 1. Çiğ tavuğu eve getirdiğinizde eğer 2 gün içinde kullanmayacaksanız ambalajıyla birlikte derin dondurucuya koyun. Düzgün ambalajlandıysa 1 yıla kadar kalitesini koruyacaktır.
 2. Tavuğu hemen pişirmeyecekseniz buzluğa kaldırın. Asla mutfak tezgahının üzerinde, oda sıcaklığında bırakmayın.
 3. Tavuğu dondurucudan çıkardığınızda buzdolabının alt bölmelerine alarak ya da soğuk suya koyarak çözülmesini sağlayın. Kesinlikle mutfak tezgahında çözdürmeyin.
 4. 2 kiloluk bütün bir tavuğun buzdolabında çözülmesi 24 saat alır. Eğer parçalara ayrılmışsa çözülmesi 3-9 saat arası sürebilir.
 5. Tavuğun soğuk suda çözündürülmesi de güvenlidir. Tavuğu orijinal ambalajıyla ya da su geçirmeyen bir plastik paket içinde soğuk suya bırakın. Suyu arada bir değiştirin. Tam bir tavuğun çözülmesi yaklaşık 2 saat sürer.
 6. Çiğ ya da pişirilmiş bir tavuğun hızlıca çözülmesini istiyorsanız mikrodalga fırın kullanabilirsiniz. Süre değişiklik gösterebilir.
 7. Çiğ tavuğu hazırlarken ellerinizi, tezgahı, kesme tahtasını, bıçakları öncesinde ve sonrasında sabunlu suyla iyice yıkayın.

Tavuğu pişirmeden önce dikkat edilecekler

 1. Açıkhavada ızgara yapacaksanız tavuğu ızgaraya koyana dek dondurulmuş halde saklayabilirsiniz. Sağlık açısından, çiğ tavukların bulunduğu tabağı pişmiş tavukları koymak için kullanmayın.
 2. Tavuğu kırmızı etin aksine, her zaman için tam pişirin. Tavuk orta ya da az pişmiş olmamalı. Tavuğun iyi pişip pişmediğini kontrol etmek için çatal batırın. Tavuğun suyu temiz bir şekilde akmalı, pembe olmamalı ve çatal tavuk etine rahatça saplanabilmeli.
 3. Çiğ tavukları koyduğunuz marine sosu kesinlikle pişmiş tavukların üzerine dökülmemeli.

Pişmiş tavuğu saklarken dikkat edilecekler

 1. Pişirilmiş ve parçalanmış tavuğu dondurduğunuzda 2 günde fazla dondurucuda tutmayın. Tavuk bütün haledeyse bu süreye 1 gün  daha ekleyebilirsiniz.
 2. Artanları daha sonra ısıtırken nemini koruması için tavuğu sarın. Tavuğun tamamen ısıtılmadığına emin olun. Servis aşamasında haşlama suyuna et suyu ekleyebilirsiniz.
 3. Pişirdiğiniz tavuğu bir yere götürecekseniz ısı yalıtımlı bir kaba koyun ya da yemeye hazır olana kadar buz kutusunda saklayın. Isıyı 5 derecenin altında ya da 60 derecenin üstünde tutun.

Metabolizma nasıl hızlandırılır?

Windows 95, 98 ve ME yüklü bilgisayarlar nasıl formatlanır?